Sürdürlebilir iletişimin sosyal sorumluluk alanındaki yeri: Bankacılık sektörü üzerine bir araştırma
The place of sustainable communication in t,0he field of social responsibility: A research on banks
  1. Tez No: 976244
  2. Yazar: NAZLI ESER ÖRDEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAGİHAN TUFAN YENİÇIKTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
Özet
Sürdürülebilir iletişim çalışmaları yalnızca kurumsal rekabet ortamı oluşturmaz aynı zamanda toplumun sürdürülebilirlik ile ilgili bilgi edinmesini de sağlamaktadır. Sürdürülebilir iletişim kamu kurumları, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının sürdürülebilirlik kapsamında yapmış oldukları çalışmaların toplum ile paylaşılmasında öncü bir işlev üstlenmektedir. Bu çalışmanın amacı Türkiye Bankalar Birliği'ne üye beş bankanın sürdürülebilirlik kapsamında yapmış oldukları çalışmaları incelemektir. Bu kapsamda ele alınan bankaların 2021 – 2022 ve 2023 yıllarında yayımlamış oldukları sürdürülebilirlik ve entegre faaliyet raporları betimsel analiz tekniği kullanılarak nitel bir değerlendirme yöntemi ile incelenmiştir. Bu doğrultuda seçilen bankaların yayımlamış oldukları sürdürülebilirlik ve entegre faaliyet raporları incelenerek sürdürülebilir iletişimin sosyal sorumluluk alanında nasıl ve ne ölçüde kullandıkları saptanmıştır. Bu çalışmanın sınırlılığını Türkiye Bankalar Birliği'ne üye beş banka oluşturmaktadır. Analizler sonucunda ele alınan bankaların sürdürülebilir ve entegre faaliyet raporlarında ağırlıklı olarak iklim değişikliği ile mücadele konusunda faaliyet gösterdikleri saptanmıştır. Bu kapsamda bankaların, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakabilmek amacıyla hava, su, toprak gibi etmenlere değer vererek koruma altına almaya çalıştığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Sustainable communication efforts not only create a competitive environment for corporates but also enable society to learn about sustainability. Sustainable communication plays a leading role in sharing the sustainability efforts of public institutions, the private sector, and civil society organizations with the public. The purpose of this study is to examine the sustainability efforts of five banks that are members of the Banks Association of Turkey. The sustainability and integrated activity reports published by the banks in 2021, 2022, and 2023 were analyzed using a qualitative assessment method using descriptive analysis. The sustainability and integrated activity reports published by the selected banks were then examined to determine how and to what extent they utilize sustainable communication in the area of social responsibility. The study's limitations are the five banks that are members of the Banks Association of Turkey. The analysis revealed that the banks' sustainable and integrated activity reports primarily focus on combating climate change. In this context, it is observed that banks are striving to value and protect factors such as air, water, and soil to leave a more livable world for future generations.