İnovasyon yönetiminin iş tatmini ve çalışan bağlılığına etkisinde, insan kaynakları uygulamalarının aracılık rolü
The mediating role of human resources practices in the effect of innovation management on employee commitment and job satisfaction
- Tez No: 976245
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNA USLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP İNCEÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, organizasyonların sürdürülebilir başarı ve rekabet avantajı elde etmesinde önemli rol oynayan inovasyon yönetimi ve insan kaynakları uygulamalarının, çalışan bağlılığı ve iş tatmini üzerindeki etkilerini farklı izlkeklerden incelemektedir. Kalite, müşteri memnuniyeti, maliyet etkinliği, inovasyon, çalışan bağlılığı, kârlılık, etkililik, verimlilik ve çalışma yaşamının kalitesi gibi unsurlar, günümüz örgütlerinin stratejik öncelikleri arasında yer almaktadır. Çalışmanın temel amacı; inovasyon yönetimi uygulamalarının iş tatmini ve ile çalışan bağlılığı üzerindeki etkisinde insan kaynakları uygulamalarının aracı rolü incelemektir. Bu araştırma Tokat ilinde farklı sektörlerde beyaz yakalı çalışanlara yönelik gerçekleştirilmiştir. Araştırmada anket yöntemi ile veriler toplanmış ve ilişkisel tarama modeli benimsenmiştir. Veriler, SPSS 22.0 ve AMOS 24 yazılımları kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, inovasyon yönetiminin çalışan bağlılığı ve iş tatmini üzerindeki etkilerinin, insan kaynakları uygulamaları tarafından anlamlı bir biçimde aracılık ettiğini göstermektedir. Ayrıca, İK uygulamaları, çalışan bağlılığı ve iş tatmini üzerinde pozitif etkiler göstermektedir. İnovasyon yönetiminin doğrudan çalışan bağlılığı ve iş tatmini üzerinde etkili olduğu, İK uygulamaları aracılığıyla bu etkilerin kısmen güçlendiği görülmüştür. Demografik analizler, cinsiyet ve medeni durumun değişkenler üzerinde anlamlı etkisi olmadığını; ancak eğitim düzeyinin inovasyon yönetimi, İK uygulamaları, bağlılık ve iş tatmini üzerinde belirleyici bir etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Sektörel farklılıklarda özel sektörde İK uygulamaları ve çalışan bağlılığı düzeyleri kamu sektörüne göre daha yüksek bulunmuştur. Çalışma statüsüne göre ise, yöneticilerin bağlılık düzeylerinin çalışanlardan yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Genel olarak, bulgular inovasyon yönetimi ve İK uygulamalarının entegrasyonunun çalışan bağlılığı ve iş tatminini artırmada stratejik bir rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study comprehensively examines the impact of innovation management and human resources practices, which play a significant role in organizations achieving sustainable success and competitive advantage, on employee commitment and job satisfaction. Factors such as quality, customer satisfaction, cost effectiveness, innovation, employee commitment, profitability, effectiveness, efficiency, and quality of work life are among the strategic priorities of today's organizations. The primary objective of the study is to examine the mediating role of human resources practices in the impact of innovation management practices on job satisfaction and employee commitment. This research was conducted among white-collar employees in various sectors in Tokat province. Data was collected using a survey method, and a relational screening model was adopted. Data were analyzed using SPSS 22.0 and AMOS 24 software. The research findings indicate that human resources practices significantly mediate the effects of innovation management on employee commitment and job satisfaction. Furthermore, HR practices demonstrate positive effects on employee commitment and job satisfaction. It was observed that innovation management has a direct impact on employee commitment and job satisfaction, and these effects are partially strengthened through HR practices. Demographic analyses revealed that gender and marital status had no significant effect on the variables. Still, education level had a significant impact on innovation management, HR practices, commitment, and job satisfaction. Sectoral differences revealed higher levels of HR practices and employee commitment in the private sector than in the public sector. Employment status also showed higher levels of commitment among managers than among employees. Overall, the findings suggest that the integration of innovation management and HR practices plays a strategic role in enhancing employee commitment and job satisfaction.