Su/çimento oranının çimentolu malzemenin kendiliğinden iyileşmesine etkisi
Effects of water/cement ratio on self-healing of cementitious materials
- Tez No: 976274
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU AKÇAY ALDANMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, betonda zamanla gözle görülen ya da ulaşılması zor olan bölgelerdeki çatlak oluşumlarının çok fazla ilerlemeden olumsuz etkilerini sınırlandırmak ya da ortadan kaldırmak, geçirimsizliği kontrol altına almak ve servis ömrünün kısalmaması için üretim esnasında beton özelliklerini iyileştirici kristal yapı oluşturan katkı malzemelerinin ilave edilmesi incelenmiştir. Bu kapsamda, farklı s/ç oranlarında hazırlanmış referans harçlar ile aynı oranlardaki hazırlanan harçlara ek olarak çimento ağırlığınca %1,5 kat kadar kristal oluşturan katkının karıştırılmasıyla benzer derinlik ve genişlikte 3, 7 ve 14. gün olarak farklı zamanlarda oluşturulan temsili çatlak numunelerinin, zamana bağlı olarak çatlak iyileşme kabiliyetleri, mekanik özellikleri, kuruma ve otojen rötre ölçümleri ve kılcal su emme kapasitesi incelenmiştir. Çimento hidratasyon reaksiyonu sonucunda oluşan kalsiyum hidroksit ve kristal yapı oluşturan malzemenin tepkimeye girmesi ile oluşan yeni kristaller çatlaklarda birikerek boşlukları doldurmaktadır. Hazırlanmış olan örneklerdeki çatlaklar belirli periyotlar içinde optik mikroskopta gözlemlenerek kayıt altına alınmıştır. 0,28, 0,35 ve 0,42 olarak üç farklı s/ç oranlarında hazırlanan karışımların kristal oluşturan katkılı ve katkısız serilerin iyileşme durumları karşılaştırıldığında genel olarak kristal oluşturan katkı kullanılan serilerde çatlak kapanma performanslarının daha olumlu sonuçlar verdiği ve 3. gün erken yaşta oluşturulan çatlakların kapanma oranının çok daha iyi sonuçlandığı gözlemlenmiştir. 0,28 s/ç oranlı kristal oluşturan katkı kullanılmayan referans serilerde oluşan gerilme ve rötre çatlakları nedeniyle kendini iyileştirme sağlanamamıştır. Fakat aynı oranlı karışımın kristal oluşturan katkılı serilerinde çatlaklar açılmasına rağmen belirgin bir iyileşme olduğu görülmüştür. Tüm hazırlanan serilerin referans numuneler ve kristal oluşturan katkılı numunelerde mekanik deney sonuçlarında belirgin bir fark olmadığı saptanmıştır. Yine bu süreçte kristal oluşturan katkı malzemesinin çimentolu malzemelerin geçirimsizliğine olumlu etkilerinin olduğu, en iyi sonuçları ise 0,35 oranlı kristal oluşturan katkılı karışımın verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the use of crystalline structure-forming additives which form crystalline structures to improve the properties of concrete during production was investigated in order to limit or eliminate the negative effects of crack formations in concrete at visible or difficult to access areas, to control impermeability and to prevent shortening of service life. For these purposes, reference mortars were prepared at various water-cement (w/c) ratios, and crystalline admixture were mixed at 1.5% by weight of cement into these mortars. Representative cracks were created at different times as 3, 7, and 14 days with similar depths and widths, and their crack healing ability, mechanical properties, drying and autogenous shrinkage measurements, and capillary water absorption capacity were examined with time. The newly formed crystals, produced by the chemical reactions between calcium hydroxide from the cement hydration and the crystalline admixture, accumulate in the cracks and fill the voids. The cracks in the prepared samples were observed under an optical microscope at specific intervals and recorded. When the healing conditions of the mixtures with and without crystalline admixture prepared with w/c ratios of 0.28, 0.35, and 0.42 were compared it was generally observed that the mixtures containing crystalline additives showed better crack closure performance. Moreover, cracks formed on the 3rd day at an early age showed significantly improved closure in the presence of the crystalline additive. In the series of w/c ratio of 0,28 without crystalline admixture, self-healing or autogenous healing of cracks was not achieved due to the stress and shrinkage cracking. However, in the mixtures with the crystalline admixture at the same w/c ratio, despite the crack widening the significant healing was observed. There is not any meaningful difference in mechanical test results between all the prepared series of reference samples and those with crystalline admixture. Additionally, it was shown that the crystalline admixture has positive effects on impermeability of cementitious materials and the best results were obtained from the series with 0,35 w/c ratio with crystalline admixture.