Medikal BA-131 izotopu üretimi için 133CS(P,3N)131ba reaksiyon tesir kesitinin incelenmesi
Medikal BA-131 izotopu üretimi için 133CS(p,3n)131BA reaksiyon tesir kesitinin incelenmesi
  1. Tez No: 976273
  2. Yazar: ELİF ARSLAN HARAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
Özet
Günümüzde Radyonüklidler nükleer tıpta önemli bir rol oynamaktadır teşhis (tanı) ve tedavi maksatlı kullanılan radyoizotoplar yapay olarak üretilebilmektedir. İhtiyaç duyulan radyoizotopların üretimi için nükleer reaksiyonlar gereklidir. Çalışmada nükleer tıpta kullanılan Baryun 131 radyoizotopunun üretim reaksiyonlarının hesaplanması yapılması amaçlanmıştır. Genel olarak, görüntüleme prosedürlerinde sırasıyla pozitron emisyon tomografisi /bilgisayarlı tomografi (PET/BT) ve tek foton emisyonlu bilgisayarlı tomografi (SPECT) kullanılarak kısa ömürlü β + - ve γ ışını yayan düşük dozlu radyonüklidler kullanılır. Aynı zamanda , nispeten uzun ömürlü ancak düşük menzilli yüksek iyonlaştırıcı radyasyon yayan radyonüklidler (örneğin, α, β - veya bir EC veya IT bozunma sürecine sahip olan ve ardından Auger elektronlarının emisyonunu izleyen parçacık radyasyon yayıcılar) tedavide kullanılır . Tıpta kullanılan radyonüklidler, nükleer reaktörler (nötron aktivasyon süreci ve nükleer fisyon), parçacık hızlandırıcılar (parçalanma süreci, yüklü parçacık aktivasyon süreci) ve radyonüklid jeneratörleri kullanılarak üretilebilir. Tıbbi radyoaktif baryum izotopları, kanser teşhisi ve tedavisi, nörolojik çalışmalar ve diğer tıbbi uygulamalarla hastalıkların erken teşhisini(tanı) belirlemek ve daha etkili tedavi yöntem ve seçenekleri sunmak için önemli bir araçtır. Bu çalışmada düşük enerjili hızlandırıcılar kullanılarak medikal baryum üretimi incelenecektir. İnceleme, üretim verimi, üretilen safsızlıklar gibi birçok parametreyi ve üretim için kullanılan reaksiyonların tesir kesitlerinin teorik olarak hesaplanmasını kapsamaktadır. İnceleme sonucunda en verimli, en ucuz ve en saf medikal baryum izotopu üretimi için gerekli parametrelerin belirlenmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Radioisotopes used in medicine can be producToday, radionuclides play an important role in nuclear medicine, and radioisotopes used for diagnostic and therapeutic purposes can be produced artificially. Nuclear reactions are required for the production of the necessary radioisotopes. The aim of this study was to calculate the production reactions of the Baryum 131 radioisotope used in nuclear medicine. In general, short-lived β+ and γ-ray emitting low-dose radionuclides are used in imaging procedures, respectively, positron emission tomography/computed tomography (PET/CT) and single photon emission computed tomography (SPECT). Additionally, relatively long-lived but low-range high-ionizing radiation-emitting radionuclides (e.g., those with α, β-, or EC/IT decay processes followed by the emission of Auger electrons) are used in therapy.ed using nuclear reactors (neutron activation process and nuclear fission), particle accelerators (disintegration process, charged particle activation process), and radioisotope generators. Medical radioactive barium isotopes are an important tool for determining the early diagnosis (diagnosis) of diseases and offering more effective treatment methods and options in cancer diagnosis and treatment, neurological studies, and other medical applications. In this study, the production of medical barium using low-energy accelerators will be investigated. The study will cover various parameters such as production yield and impurities produced, as well as the theoretical calculation of the cross-sections of the reactions used in production. The aim of the study is to determine the necessary parameters for the most efficient, cheapest, and purest production of medical barium isotopes.