Çelik malzeme seçimi için bilgisayar programının hazırlanması
Preparation of a computer programme for steel material selection
  1. Tez No: 97628
  2. Yazar: HÜSEYİN YÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Beş binden fazla farklı tipte çelik vardır. Bu çelikler üretim metodu, kullanım şekli, kimyasal kompozit gibi bir çok şekilde sınıflandırılabilir. Her çelik değişik karakteristik özelliğe sahiptir. Çelikleri bu özelliklere göre seçeriz. Tasarım işi ile uğraşanlar çeliklerin spesifik özelliklerini bilmek zorundadır. Bu tezdeki veri tabanı tasarımcıya çelik seçiminde yardımcı olacaktır. Eğer iyi hazırlanmış bir veri tabanı varsa çelik seçimi çok kısa bir zamanda olacaktır. Bir çok ticari çelik seçimini sağlayan veri tabanı olmasına rağmen bunlardan hiç biri Türkçe değildir. Özellikle küçük ölçekli üretim yapan firmalar için bir Türkçe veri tabanına gerek vardır. Bu tez çalışmasında bu konuda bir prototip hazırlanmıştır. Program Delphi programlama dilinde yazılmıştır. İki yüzü aşkın çeliğin kimyasal, fiziksel, özellikleri bu programda verilmiştir. SQL metodu kullanılan bu programa diğer çeliklerin özellikleri de eklenebilir. 10
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There are more than five thousand different types of steel. The steels are classified by several methods: method of manufacture, use, chemical composition and etc. Each steel has characteristic properties. We select the steel according to their properties. Therefore a designer must know specific properties of steel. A database will help a designer in steel selection. Very short time is consumed for selection if a good prepared database is used. Although several commercial steel selection databases are available, none of them is in Turkish. A Turkish database is needed, especially by small production firms. A prototype is prepared in this thesis studies. The programme is written in Delphi language. Chemical, physical and mechanical properties of two hundred steels are given in the programme. A SQL method is used for selection according to the programme can be enlarged if properties of other steels are added. 11