Etkin öğretmen eğitimi uygulamasının öğretmenlerin tutumlarına etkisi
  1. Tez No: 9763
  2. Yazar: NURGÜL YAVUZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK YAVUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZ Bir ülkenin sosyal düşünce ve iktisadi kalkınmasında stratejik önem taşıyan nitelikli insangücü ve mesleki elemanlarının başında öğretmenler gelir. Hızlı bir değişim içinde olan çağımızda öğretmenin, kritik düşünme, iletişim kurma, öğrendiklerini kullanma becerisi gibi konularda gelişmeleri önem kazanmaktadır. Demokratik eğitim için öngörülen, öğretmenin öğrencileriyle ilişkilerinde birlik hava sı yaratması, öğrencilerinin girişimci davranışlarını desteklemesi ve işbirliğine dayalı bir sınıf ortamı oluşturma sı, ayrıca disiplin ile bağımsız davranışın uzlaştırılması öğretmenlerin iletişim kurma becerileri ile yakından ilgilidir, iletişimin sağlıklı kurulamadığı eğitim-öğretim ortamlarında öğretmenin iyi niyetli çabaları yetersiz kalmak tadır. Çağdaş eğitimin öngördüğü“bağımsız bireyler yetiştirmek”ve“demokratik eğitim”gibi kavramların ise günlük hayata geçirilerek işlevsel kılınması eksik kalmaktadır. Bu araştırmada öğretmen-öğrenci ilişkilerinin daha sağlıklı bir hale getirilmesi için Dr. Thomas Gordon'un TET (Teacher Effectiveness Training) programı istanbul'da bir özel lisenin öğretmenlerine hizmet-içi eğitim kapsamında uygulanmıştır. Bu amaçla, (l)TET dersi gören grubun MTAI (Minnesota Teacher Attitude Inventory) ve öTA (öğrenci Tutum Anketi) sonuçlarına göre tutumlarında değişiklik olup olmadığı, (2)TET programı verilen grubun değişen tutumlarının zaman içindeki durumu, (3)Deney grubuna ön-test verilmesinin son-test sonuçlarını etkileyip etkilemediği, öğretmenlerin değişen tutumlarının öğrenciye yansıyıp yansımadığı sorularına cevap aranmıştır. TET programına katılan IIdeney grubu 16 gönüllü öğretmenden oluşmuştur. Gönüllü olarak seçilen diğer 17 öğretmen ise kontrol grubunu oluştur muştur. TET dersleri haftada ikişer saatlik iki oturum şeklinde olmak üzere toplam 8 hafta sürmüştür, ön-test ve son- test uygulaması ise yaş değişkenini sınırlı tutmak için, ayrıca deney grubu öğretmenlerinin gittikleri sınıflarda derslerin ortaokulda yoğunlaştığı dikkate alınarak yalnızca hazırlık ve ortaokul sınıflarına yapılmıştır. Olası veri kayıpları düşünülerek anket uygulamasına ön-test için:450 ve son-test için 450 olmak üzere toplam 900 öğrenci üzerin den tasarlanmış, istatistiksel analizler 841 kişi üzerinden gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ölçme aracı olarak Minne sota Teacher Attitude Inventory (MTAI) ve öğretmen Tutum Anketi, öğretmen Formu ve öğrenci Formu kullanılmıştır. öğretmenlerin MTAI sonuçlarına göre; (l)Uygun eğitim-öğretim ortamlarının oluşturulmasında, ( 2 )öğretmen-öğrenci ilişkilerinin geliştirilmesinde, ( 3 )Demokratik ve iş birliğine dayalı bir sınıf oluşturulmasında, (4)Disiplin problemlerinin çözümü için uygun yollar bulunmasında TET' nin etkili olduğu yolunda bulgular elde edilmiştir, öğret menlerin ÖTA sonuçlarına göre ise; ( 1 )Demokratik sorun çözme yöntemlerinin benimsendiği, ( 2 ) öğrenciler in istenmeyen davranışlarını değiştirmeye yönelik ben-mesajlarının benim sendiği, ( 3 )öğrencilerin bağımsız birey olmalarında öğret menlerin destekleyici rolleri olduğu, (4)0toriter olmayan tutumların benimsenmesinde TET'nin olumlu etkisinin olduğuna ilişkin ipuçları elde edilmiştir, öğrencilerin ÖTA sonuçlarına göre; (1 )öğretmenin demokratik sorun çözme yön temlerini sınıflarında uyguladıklarına, ( 2)öğrencilerin bağımsız birey olmalarında destekleyici rolde olduklarına, III(3 )Demokratik sınıf ortamı oluşturduklarına ilişkin TET'nin olumlu etkisi bulgularla desteklenmektedir. TET ile öğretmenlerin sınıfın sosyal-duygusal ortamın zenginleştirilmesinde, öğretmen-öğrenci ilişkilerinin demokratik ve işbirliğine dayandırılmasında, öğretmenin in san ilişkilerinde duyarlı olmasında, disiplin sağlamada et kili yollar bulmasında, iletişim alanında yeterlik düzeyine erişmelerinde önemli kazançlar elde edilmiştir. Ayrıca ön- testin verilmesinin son-teste etkisinin olmadığı, tutumlardaki değişikliğin“zaman”faktörüne karşı değişmediği saptanmıştır. TET programının etkililiği konusunda bu çalışmanın devamı olacak araştırmalara gereksinim olduğu açıktır. TET derslerinde öngörülen iletişim becerilerinin sınıf ortamında göreli olarak uygulanmasına ilişkin olarak öğretmenin değerlendirilmesinde gözlem yöntemlerini içine alan araştırmalara gereksinim vardır. IV
Özet (Çeviri)
AB S T RAG T Teachers occupy a significant place among the skilled manpower and the professional personnel that have a strategic position in directing the intellectual and eco nomic development of a country. In this century of rapid change, it becomes all the more important that teachers are equipped with skills of critical thinking, establishing communication and using their professional knowledge effec tively. A teacher's skill in establishing effective communi cation is closely connected with his ability to create an atmosphere of unity in his relations with the students, to encourage the initiative power of the students, to stimu late cooperation and reconcile discipline with independent behaviour, which are all prerequisites of democratic educa tion. In an educational context where there is no efficient communication, the efforts of a well-intentioned teacher will remain insufficient, and concepts like“independent individuals”and“democratic education”as proposed by the contemporary understanding of education cannot be brought into life. In this research, the TET (Teacher Effectiveness Training) programme developed by Dr. Thomas Gordon was ap plied to the teachers of a private high school in Istanbul with the aim of improving teacher-student relationship. With this in mind, answers to the following questions were searched for: (1) According to the results of MTAI (Minnesota Teacher Attitude Inventory) and TAQ (Teacher At titude Questionnaire), has there been a difference in the attitude of the group of teachers subjected to TET (Teacher VEffectiveness Training)? (2) To what extent has the atti tude of the group receiving the TET programme changed in time? (3) Has applying the pre-test to the experimental group affected the results of the post-test? (4) Has the change in the attitude of the teachers been reflected on the students in any way? The experimental group receiving the TET programme consisted of 16 volunteering teachers and the control group of 17 other volunteering teachers. The programme lasted for 8 weeks; a total of 32 hours were taught, 4 hours a week in two sessions. In order to limit the age variable, the pre-test and the post-test were applied to the student group attending the preparatory class and the junior high school classes considering the fact that the teachers in the experimental group mostly taught these types of classes. To make up for any probable losses, the question naire was designed over 450 students for the pre-test and another 450 for the post-test, totalling up to 900; the statistical analyses were realized over 841 students. In this research, Minnesota Teacher Attitude Inven tory (MTAI), Teacher Attitude Questionnaire (TAQ), and sep arate forms for teachers and students were used as means of measurement. According to the results obtained from MTAI applied to the teachers, it was found that TET had been ef fective in (1) creating a suitable atmosphere for educa tion/teaching; (2) consolidating the relationship between teachers and students; (3) forming a democratic and cooper ative class spirit; and (4) finding new ways of solving discipline problems. The results obtained from TAQ provided clues indicating that TET had a positive effect on (1) the adoption of democratic methods in solving problems; (2) us- VIing I-messages to change unwanted behavior in the students; (3) the teachers' supportive role in encouraging the stu dents to become independent individuals; and in (4) adopt ing non-authoritarian attitudes. As for the results of TAQ, the following findings supporting the positive effect of TET indicated that the teachers (1) used democratic methods in solving problems in their classes; (2) encouraged the stu-dents to become independent individuals and (3) created a democratic class atmosphere. Through the application of TET, significant gains were obtained in enabling the teachers to enrich the socio- emotional atmosphere of their classes, to establish the teacher-student relationship on a democratic and coopera tive basis, to devise new ways of providing effective dis cipline and to attain a satisfactory level of communica tion. It was observed that the application of the pre-test had no effect on the results of the post-test and that the changes in the attitudes remained constant against the“time”factor. It is clear that continuing research will be neces sary into the effectiveness of the TET programme. As the communicative skills proposed in the TET lessons can be ap plied quite relatively in the actual classroom situation, observation methods should also be included in the research on teacher effectiveness. VII