Kat mülkiyetinden kaynaklanan uyuşmazlıklarda dava şartı arabuluculuk
Mediation as a condition of litigation in disputes arising from condominium ownership
- Tez No: 976317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER BORAN GÜNEYSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
Özet
6325 sayılı kanunun 18/A maddesinden sonra gelmek üzere "Bazı uyuşmazlıklarda dava şartı arabuluculuk'' başlığıyla 18/B maddesi eklenmiştir. Bu düzenlemeyle birlikte, dava şartı arabuluculuğa tabii uyuşmazlıkların kapsamı genişletilmiş ve Kat Mülkiyeti Kanunundan kaynaklanan uyuşmazlıklar dava şartı arabuluculuğa tabii olmuştur. Çalışmada, yeni bir düzenleme olması ile uygulamada ve doktrinde belirsiz hususların bulunması sebebiyle Kat Mülkiyeti Kanunundan kaynaklanan uyuşmazlıklarda arabuluculuk süreci, arabuluculuk faaliyetinde önem arz eden hususlar, muhtemel uyuşmazlıkların tarafları ve Kat Mülkiyeti Kanunundan kaynaklanan uyuşmazlıkların arabuluculuğa elverişliliği incelenerek değerlendirilecek, uygulamada ve doktrinde belirsizlik yaratabilecek durumlar açıklığa kavuşturulmaya çalışılacaktır. Bu sebeple çalışmanın ilk bölümünde alternatif uyuşmazlık çözüm yolları ve arabuluculuk ele alınmış ikinci bölümde kat mülkiyeti kanunundan kaynaklanabilecek uyuşmazlıklar ile uyuşmazlığın tarafı olabilecek kişilerin hak ve yükümlülükleri değerlendirilmiş üçüncü bölümde ise arabuluculuk faaliyetinin kapsamı dava yoluna başvurabilecek kişiler, dava şartı arabuluculuk süreci ile anlaşma belgesi ve icra edilebilirlik şerhi alınması hususları incelemiştir.
Özet (Çeviri)
Article 18/B has been added after Article 18/A of Law No. 6325, titled“Mediation as a condition of litigation in some disputes”. With this regulation, the scope of disputes subject to mediation as a condition of litigation has been expanded and disputes arising from the Condominium Law have become subject to mediation as a condition of litigation. In our study, due to the fact that it is a new regulation and there are uncertain issues in practice and doctrine, the mediation process in disputes arising from the Condominium Law, the issues that are important in mediation activities, the parties to possible disputes and the suitability of disputes arising from the Condominium Law for mediation will be examined and the situations that may create uncertainty in practice and doctrine will be tried to be clarified. For this reason, in the first part of the study, alternative dispute resolution methods and mediation are discussed, in the second part, disputes that may arise from the condominium law and the rights and obligations of the parties who may be parties to the dispute are evaluated and in the third part, the scope of the mediation activity, the persons who can resort to litigation, the mediation process as a condition of litigation and examined the issues of obtaining an agreement document and an enforceability note.