İnsan odaklı ve görev odaklı liderlik stillerinin çalışanların kariyer yapma isteği üzerine etkisi: Turizm sektörü üzerine bir araştırma
The impact of people-oriented and task-oriented leadership styles on employees' career aspirations: A study in the tourism sector
- Tez No: 976316
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİRDEVS FEYZA İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, turizm sektöründe çalışan bireylerin kariyer yapma istekleri üzerinde insan odaklı ve görev odaklı liderlik stillerinin etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada özellikle insan odaklı ve görev odaklı liderlik stillerinin, çalışanların kariyer yapma isteği üzerindeki yönlendirici ve belirleyici etkileri değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, liderlik yaklaşımlarının çalışanların bireysel gelişimleri ve sektöre bağlılık düzeyleriyle nasıl ilişkilendiği araştırılmıştır. Araştırmanın evrenini Antalya ilinde faaliyet gösteren konaklama işletmelerinin çalışanları oluşturmaktadır. Örneklem, bu evrenden basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen ve araştırmaya katılım gösteren 421 otel çalışanından oluşmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi tercih edilmiş olup, veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmıştır. Anket formunda, katılımcıların demografik bilgilerini ölçmeye yönelik soruların yanı sıra, Türkay ve Yağcı (2007) tarafından geliştirilen“Turizmde Kariyer Yapma İsteği Ölçeği”ve Doğanay, A., & Şen, M. (2016) tarafından oluşturulmuş 'Görev ve İnsan Odaklı Liderlik Ölçeğinin Geliştirilmesi ve Geçerlik-Güvenirlik Çalışması' ölçekleri kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS programından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the impact of people-oriented and task-oriented leadership styles on the career aspirations of individuals working in the tourism sector. The study particularly evaluates the guiding and determining effects of people-oriented and task-oriented leadership styles on employees' desire to build a career. In this context, the relationship between leadership approaches, employees' individual development, and their level of commitment to the sector has been investigated. The population of the research consists of employees working in accommodation enterprises operating in Antalya. The sample comprises 421 hotel employees, selected from this population through the simple random sampling method, who voluntarily participated in the study. A quantitative research method was adopted, and the survey technique was employed as the data collection tool. The questionnaire form included demographic questions as well as two scales: the“Career Aspiration in Tourism Scale”developed by Türkay and Yağcı (2007), and the“Development and Validity-Reliability Study of the Task- and People-Oriented Leadership Scale”created by Doğanay and Şen (2016). The data were analyzed using the SPSS program.