2010 yılı sonrasında European Design Awards'da ödül almış Türk kitap kapak tasarımlarının incelenmesi
Analysis of turkish book cover designs awarded in the European Design Awards after 2010
  1. Tez No: 976387
  2. Yazar: AYSUN BOLTEN KILIÇKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEVKET CEM ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, Antik Çağ'dan günümüze kitap ve kitap kapak tasarımının tarihsel gelişimi incelenmiş, kitabın yalnızca sanatsal değil, aynı zamanda içerik ile bütünlük oluşturan bir dil geliştirmedeki önemini, Türkiye'de grafik tasarım bağlamında kültürel ve teknolojik değişimlerin, okuyucuların kitaplarla etkileşim kurma biçimlerini nasıl dönüştürdüğü ve kitap kapağı tasarımında uluslararası platformlardaki etkilerinin ne olduğu detaylı olarak ele alınarak incelenmiştir. 2010 yılı sonrasında European Design Awards'da kitap kapağı tasarımı alanında en fazla ödül alan ülkeler arasında yer alan Türkiye, bu başarıyı özellikle Utku Lomlu'nun öne çıkan tasarımlarıyla elde etmiştir. Çalışma kapsamında, en çok ödül alan tasarımcımız Utku Lomlu'nun yanı sıra, Geray Gençer ve Kibele Yarman'ın ödül almış kitap kapağı tasarımları tipografi, renk kullanımı ve kompozisyon bağlamında detaylı biçimde analiz edilmiştir. Ayrıca Utku Lomlu ile gerçekleştirilen derinlemesine görüşme ile tasarımcının çalışma prensipleri, European Design Awards deneyimi, tasarım yaklaşımı, kitap kapak tasarımı hakkındaki değerlendirmeleri ve Türkiye'de grafik tasarım alanında faaliyet gösteren tasarımcıların uluslararası platormlarda bilinirliğini arttırmak için çözüm önerileri geliştirilmiş ve aktarılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, Türkiye'de grafik tasarım alanında faaliyet gösteren kariyerinin başında olan tasarımcıları uluslararası platformlarda daha görünür kılmak ve yarışmalara katılımlarına teşvik etmek amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the historical development of the book and book cover design from Antiquity to the present day has been examined. The study emphasizes not only the artistic aspects of the book, but also its importance in developing a coherent visual language that integrates with the content. It also explores how cultural and technological transformations within the context of graphic design in Turkey have altered the ways in which readers interact with books, and investigates the impact of international platforms on book cover design. Following 2010, Turkey has ranked among the countries receiving the highest number of awards in the book cover design category at the European Design Awards, a success largely attributed to the prominent works of Utku Lomlu. Within the scope of this study, the award-winning book cover designs of Utku Lomlu, as well as those of Geray Gençer and Kibele Yarman, have been analyzed in detail with regard to typography, use of color, and composition. Furthermore, an in-depth interview conducted with Utku Lomlu provides insight into his working principles, experiences with the European Design Awards, design approach, evaluations of book cover design, and suggestions for enhancing the international visibility of Turkish graphic designers. Based on the findings, this thesis aims to promote early-career designers in Turkey by encouraging their participation in international design competitions and increasing their global recognition.