Genç yetişkinlerde (18-45 yaş) algılanan ebeveyn mükemmeliyetçiliğinin bireyin mükemmeliyetçiliği ile ilişkisinde öz şefkatin aracı rolü
The mediating role of self-compassion in the relationship between perceived parental perfectionism and individual perfectionism in young adults (ages 18-45)
  1. Tez No: 976394
  2. Yazar: GİZEM KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA GÜL KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel hedefi, algılanan ebeveyn mükemmeliyetçiliği ile bireyin mükemmeliyetçiliği arasındaki ilişkide öz şefkatin aracı rolünü araştırmaktır. Ayrıca aile mükemmeliyetçiliği, olumlu-olumsuz mükemmeliyetçilik ve öz şefkat değişkenlerinin çeşitli demografik değişkenler açısından ele alınması da araştırmanın bir diğer amacıdır. Bu çalışma, Aile Mükemmeliyetçiliği Ölçeği, Olumlu-Olumsuz Mükemmeliyetçilik Ölçeği, Öz Şefkat Ölçeği ve sosyodemografik bilgi formu aracılığıyla gerçekleştirilen nicel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini 18-45 yaş arası genç yetişkin bireyler; örneklemini ise 389 birey oluşturmaktadır. Araştırmanın bulgularına göre genç yetişkinlerde algılanan ebeveyn mükemmeliyetçiliği ile bireyin mükemmeliyetçiliği arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir ve öz şefkatin bu ilişki üzerinde aracılık etkisi gösterdiği bulunmuştur. Ayrıca, algılanan ebeveyn mükemmeliyetçiliği ve bireyin mükemmeliyetçiliğinin her ikisi ile öz şefkat arasında negatif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar, algılanan ebeveyn mükemmeliyetçiliğinin bireyin mükemmeliyetçiliğiyle, özellikle olumsuz mükemmeliyetçilik düzeyiyle ilişkili olduğunu ve öz şefkat düzeyini azalttığını göstermektedir. Algılanan ebeveyn mükemmeliyetçiliği, bireysel mükemmeliyetçilik ve öz şefkat arasındaki dinamiklerin anlaşılması gelecekteki araştırmalara yeni perspektifler sunabilir ve bu konular üzerine geliştirilecek psikolojik müdahalelerin temelini oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to investigate the mediating role of self-compassion in the relationship between perceived parental perfectionism and individual perfectionism. The secondary aim of the study is to analyze the variables of family perfectionism, positive-negative perfectionism and self-compassion in relation to several demographic characteristics. This research is a quantitative study using a sociodemographic information form, the Family Perfectionism Scale, the Positive-Negative Perfectionism Scale and the Self-Compassion Scale. The study population consists of young adults aged between 18 and 45, with a sample of 389 individuals. Based on the findings, the relationship between perceived parental perfectionism and individual perfectionism among young adults is statistically positive. Furthermore, self-compassion was found to mediate this relationship. Also, there is a negative correlation between self-compassion and perceived parental perfectionism, as well as between self-compassion and individual perfectionism. The outcomes demonstrate that perceived parental perfectionism is related to individual perfectionism, especially with maladaptive perfectionism and decreased levels of self-compassion. Understanding the dynamics among family perfectionism, positive-negative perfectionism and self-compassion may offer new perspectives for future research and provide a basis for improvement of psychological interventions in these fields.