Çocukluk çağı ruhsal travmaları, evlilik tutumları ve romantik ilişkilerde akılcı olmayan inançlar arasındaki ilişkilerin incelenmesi
An examination of the relationships between childhood psychological traumas, marriage attitudes, and irrational beliefs in romantic relationships
- Tez No: 976428
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY TAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; genç yetişkinlerde çocukluk çağı ruhsal travmalarının romantik ilişkilerdeki akılcı olmayan inançlar ve evlilik tutumları üzerindeki yordayıcı etkisini incelemek ve bu üç değişken arasındaki ilişkileri ortaya koymaktır. Araştırmanın bir diğer amacı ise genç yetişkinlerin çocukluk çağı ruhsal travmaları, romantik ilişkilerde akılcı olmayan inançları ve evlilik tutumlarının belirli sosyodemografik değişkenlere (cinsiyet, çalışma durumu, medeni durum, romantik ilişki durumu, ebeveyn birliktelik durumu, eğitim düzeyi, sosyoekonomik düzey gibi) göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Araştırma ilişkisel tarama modeli ile yürütülmüş ve 18-35 yaş aralığında yer alan 397 bireyden veri toplanmıştır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ-33), Romantik İlişkilerde Akılcı Olmayan İnançlar Ölçeği (RAİNÖ) ve İnönü Evlilik Tutum Ölçeği (İETÖ) ile toplanmıştır. Verilerin analizinde Korelasyon Analizi, Bağımsız Gruplar T-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Çoklu Doğrusal Regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, çocukluk çağı ruhsal travmaları, romantik ilişkilerde akılcı olmayan inançları ve evlilik tutumlarını anlamlı düzeyde yordamaktadır. Çocukluk çağı ruhsal travmaları ile evlilik tutumları arasında negatif yönde, çocukluk çağı ruhsal travmaları ve romantik ilişkilerde akılcı olmayan inançlar arasında pozitif yönde ilişkiler bulunmaktadır. Evlilik tutumları ve romantik ilişkilerde akılcı olmayan inançlar arasında düşük düzeyde, negatif yönlü ve anlamlı ilişkiler bulunmaktadır. Bununla birlikte araştırma değişkenlerinin belirli sosyodemografik özelliklere göre farklılaştığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to examine the predictive effect of childhood psychological traumas on irrational beliefs in romantic relationships and marital attitudes among young adults, and to explore the relationships among these three variables. Another purpose of the study is to investigate whether childhood psychological traumas, irrational beliefs in romantic relationships, and marital attitudes of young adults differ according to specific sociodemographic variables (such as gender, employment status, marital status, romantic relationship status, parental marital status, education level, and socioeconomic status). The research was conducted using a relational survey model, and data were collected from 397 individuals aged between 18 and 35. The data collection tools included the Personal Information Form, the Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-33), the Irrational Beliefs in Romantic Relationships Scale (RAİNÖ), and the İnönü Marital Attitude Scale (İETÖ). Correlation Analysis, Independent Samples T-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), and Multiple Linear Regression analyses were utilized for data analysis. According to the research findings, childhood psychological traumas significantly predict irrational beliefs in romantic relationships and attitudes toward marriage. There is a negative relationship between childhood psychological traumas and attitudes toward marriage, and a positive relationship between childhood psychological traumas and irrational beliefs in romantic relationships. Additionally, a low-level, negative, and significant relationship was found between attitudes toward marriage and irrational beliefs in romantic relationships. Furthermore, the research variables were found to differ based on certain sociodemographic characteristics.