Basit yargılama usûlünün yabancı mahkeme kararlarının tanınması tenfizi davalarına möhuk m. 50 ve m. 54 bakımından uygunluğu
The compatibility of the simple trial procedure with the recognition and enforcement of foreign court judgments under articles 50 and 54 of the Turkish private internati̇onal and procedural law
  1. Tez No: 976429
  2. Yazar: TARIK UĞURLUAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ ATAMAN FİGANMEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Yabancı bir devlet mahkemesi kararının başka bir ülkede kesin hüküm ve kesin delil mâhiyetini kazanmasını sağlayan tanıma ve tenfiz davaları, daha basit ve daha hızlı işleyen bir yargılama usûlü olduğundan Türk usûl hukukunda basit yargılama usûlüne tabi tutulmuştur. Ancak basit yargılama usûlünün getirdiği kurallar tanıma ve tenfiz davalarına uygun düşmemektedir. Bu kapsamda basit yargılama usûlü tanıma ve tenfiz davaları ile birlikte incelenmiş ve sorunlarıyla birlikte irdelenip çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recognition and enforcement cases, which allow foreign court decisions to be treated as final judgments and definitive evidence in another country, have been subject to the simple trial procedure under Turkish procedural law due to its efficiency and speed. However, the rules introduced by the simple trial procedure do not align well with the nature of recognition and enforcement cases. In this context, the simple trial procedure has been examined alongside recognition and enforcement cases, addressing the issues involved and offering potential solutions.