Frezecilik eğitimi (ülkemizde temel frezecilik eğitiminin değerlendirilmesi)
Universal milling technician education
  1. Tez No: 97642
  2. Yazar: OĞUZ GİRİT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. İRFAN YÜKLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
II ÖZET Frezecilik eğitimi tez içerisinde detaylı olarak ele alınmıştır. Yapılan atelye uygulamalarının sonuçları; freze atelyesi öğretmenlerine, öğrencilere ve mezunların istihdam edildiği işyerlerindeki yöneticilere uygulanan anket ile, öğretilen konuların hangi derecede kullanıldığı araştırılmıştır. Endüstri Meslek Liselerinin ana amacı, endüstriye kaliteli teknik eleman yetiştirmek olduğundan önerilen müfredat programı, Endüstrinin freze eğitimi görmüş Meslek Lisesi mezunlarından beklediği bilgi ve beceri seviyesi esas alınarak tesbit edilmiştir. Türk makine sanayinin tercihli ihtiyaçlarına cevap verecek yeni müfredat programı ve uygulaması AHP(Analitik Hiyerarşi Proses) yöntemi kullanılarak geliştirilmiştir. Endüstri Meslek Liselerinin frezecilik eğitimi beceri uygulamalarında yaptırılacak temrinler ve imalat işleri hazırlanmış, bunlar için gerekli malzemeler, takımlar ve standart frezeleme zamanları belirlenmiş, frezecilik eğitim maliyeti tesbit edilmiştir. Endüstri meslek liselerinde frezecilik eğitimi için ayrılan süre 344 saat ve frezecilik eğitimi için ayrılan para $ 7,05 'dır. Yaptığımız çalişma neticesinde şu anda uygulanan frezecilik eğitimi süresinin çok fazla olduğu, aynı zamanda frezecilik eğitiminin verilebilmesi için eğitim maliyetinin $ 54 olduğu görülmektedir. Tezdeki optimum yaklaşımla maliyetin yüksek görülmesi M.E.B. 'nın eğitime verilen ödeneğinin azlığından ve reel olarak 344 saatte öğretmene verilen ders ücreti ve tezgahların enerji giderlerine bakıldığında öğrenci maliyeti $ 54 'ı aşar. Freze eğitimi için; optimum frezeleme zamanı 120 saat, eğitim maliyeti ise $ 54 dolar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this thesis universal milling technician education in examined closely. Technical and Vocational High School Machining Departments are the main milling operator training centers in Turkey. The complaints of the national industry about skills of the graduates of the high school were determined by a survey. The results of the survey were evaluated by Analytic Hierarchy Process (AHP). A new milling operator skill training cirruculum was prepared according to the results of the survey. Optimum workshop duration was calculated as 120 hours and the training consumption was calculated $ 54 per student.