Teknik öğretmenlerin sanayide karşılaştıkları sorunlar
  1. Tez No: 97645
  2. Yazar: MERVE KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Bilim ve teknoloji 20. yüzyıldaki değişimini, 21. yüzyılda da büyük bir hızla sür dürecektir. Toplumların bilim ve teknolojiden beklentileri olduğu gibi, bilim ve tekno lojinin de gelişim içerisinde olabilmesi için, toplumlardan beklentisi olması gerekmek tedir. Bu karşılıklı beklentide önem kazanan toplumu oluşturan bireylerdir. Bireyleri, beklentiye cevap verebilecek nitelikle bilim ve teknolojiyle yetiştirmeye çalışan ku rumlar ise eğitim kurumlarıdır. Amaç; teknik birey yetiştirmekse sözkonusu eğitim ku rumları teknik okullar olacaktır. Bu gelişim içerisinde teknik okulları, teknik öğretmen leri, teknik eğitim fakültelerini, programları kısacası tüm mesleki teknik eğitim sistemi ni yeniden ele almak çağdaş teknoloji ve bilime göre yeniden yapılandırmak gerek mektedir. Değişen sanayi toplumlarında olması gereken teknik bireylerin nitelikleri de değişmiştir. Özellikle üreten toplumlarda, bilgi ve beceri çağındaki insan, başta kendi gelişimi ve bulunduğu toplumun gelişimi için, özellikle sanayileşme süreci içerisinde rekabetin de önem ve öncelik kazanmasıyla, istenilen kaliteye verimli ve etkin olarak ulaşmada, gereken bilgi, beceri ve bilincin kazanmasında eğitimden yararlanmalıdır. Bu gerçek Mesleki Teknik Eğitime ve bu eğitimde sorumlu olan Teknik Öğretmenler'e verilmesi gereken önemi bir kez daha ortaya çıkarmaktadır. Gelişim süreci içerisinde böylesine önem taşıyan nitelikli bireyin yetişmesini sağlayacak teknik öğretmenin de bu gelişimi tamamlayıcı çağdaş, istenen nitelikleri kazandırabilecek nitelikte olması gerekmektedir. Günümüz Türkiye'sinde Teknik öğretmen ihtiyacı bir veya iki Teknik Eğitim Fa kültesince yetiştirilen Teknik Öğretmenler tarafından karşılanabilecekken, Teknik Eği tim Fakülteleri ve mezunlarının sayısı hızla artmaktadır. Bundan dolayı istenen nitelikte teknik öğretmen yetiştirilememektedir. Mezunlara, işlerinin gereği teknik eğitmenlik hakkı kadro olmayışından dolayı verilememektedir. Çağın ve sanayisinin istediği nite likleri yeterince taşımayan yeni mezun teknik öğretmenler çağdaş yaşamın, bilim ve teknolojinin getirdiği sorunlarla baş başa bırakılmıştır. -III-Bu araştırmanın; sanayi organizasyonlarında, farklı görev ve statülerde bulunan teknik öğretmenlerin, karşılaştıkları temel problemler ortaya konarak, sanayinin ihti yaçları ve temel beklentileri doğrultusunda, iş yerlerinde, uygun konumlarda ve işlerde çalışmaları, yaşanabilecek problemlere önceden hazırlıklı olmaları ve sanayinin Teknik Öğretmenden beklentisini karşılayabilmeleri için özellikle yeni mezun olacak Teknik öğretmenlere ve ileride bu konuda yapılabilecek araştırmalara kaynak olabileceğine inanmaktayız. -IV-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Science and technology will continue its change also in 21st century with a great acceleration, coming from 20th century. As the communities have expectance from sci ence and technology, naturally science and technology should have expectances from communities, in order to preserve itself in the process of development. Individuals forming these communities, become important in this mutual expectance. Educational institutes are the structures, trying to educate individuals capable of meeting these ex pectances. Technical schools are the relevant educational institutes, in case the goal is to educate technical individuals. Within this improvement, we have to re-evaluate techni cal schools, technical teachers, faculties of technical education and programs, shortly the complete system of professional technical education and reform this system ac cording to contemporary technology and science. Nevertheless, the formations of tech nical individuals also has been changed within improving, industrial societies. The man in the age of knowledge and talent, should benefit from education, in or der to achieve necessary information, skills and the conscious, that will lead to the de velopment of essentially himself and his community, and reaching the desired quality in an effective and efficient way, that especially became important and gained priority within the industrialization period in productive communities. This reality exposes the necessary importance once again that has to be given to professional education and technical teachers responsible of this education. Naturally, technical teachers, that will provide the education of qualified individuals during this development period, should bear complementary qualifications for the satisfaction of contemporary and desired needs. In today's Turkey, despite the required quantity of technical teachers can be sup plied by one or two faculties of technical education, the number and graduates of tech nical education faculties increases rapidly. Therefore, it becomes impossible to educate technical teachers in desired qualification. -V-Absence of professional open positions do not give any chance to graduates to work as technical teachers, which is appropriate due to their education. The technical teacher, who do not carry the necessary qualifications demanded by his era and indus try, has been forced to cope with the problems of science and technology of today's contemporary life. We believe that this research will constitute a resource for future researches by exposing the major problems encountered by Technical teachers in various industrial institutions holding different posts and duties, for especially new graduate technical teachers to enable them work in suitable positions in convenient institutions, become ready against possible problems that may occur in the future and satisfy the expectances of the industry from technical teachers. -VI-