Ankara'daki kız meslek liselerinde nakış alanında yeni teknolojinin kullanılma sorunları
  1. Tez No: 63269
  2. Yazar: NECLA GÜLŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHŞİ YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Eğitim ve Öğretim, Crafts, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Giyecek ve kullanılacak eşyaları bezemek arzusu ile doğan işleme süsleme sanatlarının en eskilerindendir. Nakış elde ve makinada çeşitli cins renkte ipliklerle yapılan süslemelerdir. Teknik buluşların hızlandığı 1960 yılından beri çeşitli nakış makinaları ve son yıllarda da bilgisayar destekli elektronik nakış makinaları ile nitelikli seri üretim yapılabilmektedir. Bunun sağlanabilmesi için teknolojik gelişmeye uygun mesleki eğitime ihtiyaç duyulmaktadır. Kız Meslek Liseleri nakış alanında bilinçli, duyarlı çalışan kurumların başında gelmektedir. Kız Meslek Liselerinde yeni teknolojinin kullanılma sorunları öğretmen ve okul yöneticilerine yapılan anketle araştırılmıştır. Yaşlan 20-59 arasında olan öğretmen ve 30-59 arasında olan okul yöneticilerinin en çok lisans eğitimi yaptıkları, en fazla Mesleki Eğitim Fakültesi ve Kız Teknik Yüksek Öğretmen Okulu mezunu oldukları anlaşılmıştır. Öğretmenlerin en çok 1-17 yıl okul yöneticilerinin 6-24 yıl arasında çalışmakta oldukları el ve makina nakışlan veya Kız Meslek Liseleri ile ilgili hizmetiçi eğitim faaliyetlerinden seminer çalışmalarına öğretmenlerin katıldığı okul yöneticilerinin çoğunluğunun faaliyetlere katılmadıkları görülmüştür. Nakış branşı öğretmenlerinin nakış branşı müfredat programının teknolojik gelişmelere paralel olmadığını düşündükleri, okullarında en çok yarım devir zikzak ve tam devir zik zak nakış makinalarının bulunduğu elektronik nakış makinalarını özel atölyelerde gördükleri sorulara verdikleri cevaplarda anlaşılmaktadır. Okul sanayi işbirliğinin uygulanmasında özel sektörden yeterli ilgiyi görmediklerini bu nedenlede uygulama derslerini okuldaki atölyelerde yaptıklarını belirtmişlerdir. 128Atölyelerde en çok kullanılan araçların buharlı ütü, çalışma masası ve vidasız kasnak olduğu pres ütü, çizim masası digital masa ve ayaklı kasnak kullanılmadığı anlaşılmıştır. Nakış öğretmenlerinin el ve makina nakışlan ders programlarıyla ilgili görüşlerinin okul-sanayi işbirliğinin gerçekleştirilmesi doğrultusunda olduğu anlaşılmıştır. Anket uygulanan Kız Meslek Liselerinin 11 'inde 1-15 sayılan arasında bilgisayar bulunduğu, bilgisayarlı en çok idaresinin kullandığı, 3 okulda ise bilgisayar bulunmadığı saptanmıştır. Nakış öğretmenlerinin, üretim artırmak için, güncelliği kalmayan tekniklerin müfredattan çıkartılıp uygulama saatlerinin artınlması, elektronik nakış makinaları ile seri ve değişik ürünlerin hazırlanması öğretmen kalitesinin artınlması görüşlerinde olduklan belirlenmiştir. Nakış alanında yeni teknoloji kullanma sorunlannın, teknolojik gelişmelerle ilgili teknik bilgi ve tecrübe yetersizliğinin yanısıra atölye düzenleme maliyetinin yüksekliği olduğu belirlenmiş, teknolojik gelişmeleri en çok dergi ve broşürlerden takip ettikleri saptanmıştır. Kız Meslek Liselerinde döner sermaye çalışmalannın yapüdığıöğretmenlerin nakış branşının katkılarını genellikle bilmedikleri, okul yöneticilerinin de %20-94 arasından olarak belirtikleri belirlenmiştir. Nakış branşının üretim alanlarını, çeyiz eşyaian, hediyelik eşya, giyim süslemeleri arma ve monogramın oluşturduğu, en çok pano, giyim süslemeleri bohça ve şase üretildiği saptanmıştır. Nakış öğretmenleri, nakış tekniklerini uygularken en çok makina eksikliğini problem olarak görmektedirler. 129Okul yöneticilerinin en çok giyim branşı öğretmeni oldukları saptanmıştır. Yöneticilerinin %36 sının el ve makina nakışlan ile ilgili teknolojik gelişmeleri branşları olmadığı için ilgilenmedikleri, diğerlerininde sergilerden takip ettikleri anlaşılmıştır. Okul sanayi işbirliğini sağlamla özel sektörün ilgisizliği okul yöneticilerininde karşılaştıkları güçlüklerin başında geldiği yönetcilerin öğretmenleri konuyla çok ilgili gördükleri belirlenmiştir. Teknolojik gelişmelerin sağlanmasında Milli Eğitim Baknalığına bağlı olduklarını, el ve makina nakışlan üretiminde karşılaşılan problemlerin ham madde ve mevzuat olduğunu belitmişlerdir. Giyim branşını gelişen teknolojiden en çok yararlanan branş olduğu okul yöneticilerinin yaptıklan açıklamalardan anlaşılmıştır. Okul yöneticileri teknolojik gelişmelere karşı nakış öğretmenlerini ona düzeyde duyarlı görmektedirler. Hazırlanan çapraz tablolarda öğretmenlerin mezun olduklan fakülte veya yüksekokul ile elektronik nakış makinalannı görme durumlan, okul yöneticilerinin mezun olduklan fakülte veya yüksekokul ile nakış branşındaki öğrencilere teknolojik gelişmeleri tanıtıcı bilgilerin verilme durumlannm istatistiksel olarak önemli olduğu saptanmıştır. 130
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ornamentation which arise from the wish to decorate the clothes and the other belongings is one of the oldest arts embellishment. Embroidery is decoration made by hand or machine by various types and colours of threads. Qualified mass production could be made by a variety of embrodiery machines that are developed primarily begining from 19602s when the technical innovations gained an impetus, and by computer aided electronic embroidery machineries that are developed in recent years. To enable this, occupational training that is compatible with the technological developments is required. The Professional High School for Girl suhich are one of the mavin institutions are conscioun and concernea with embroidery works. The issues related with the use of new technology in the Occupational High Schools for girls are investigated by a survey that was applied to the students and the teachers in these schools. Accordingly, it was understood that the teachers with ages between 20-59 and the school administrators with ages between 30-59 had mostly B.S. educations on their branches and graduated from Occupational Training Faculities and Technical Advanced Teacher Educational schools for Girls. It is also understood that the teachers have been working for 1-17 years and the school administrators for 6-24 years and it became evident that the teachers generally participated to the seminars which occured in the form of in-vocational training. Whereas most of the administors reported that they didn't participate to said saminars. The answers they gave revealed that the embroidery branch teachers generally thought that the school curriculums are not compatible to the technological developments, mostly the half speed zig-zag and full speed zig zag embroidery machines are available in the schools and they expressed that they could see the electronic embroidery machinary only in the privative workshops. 131The further stated that they could not elicit sufficient response from the private sector about the school-industry cooperation, therefore they could only do their training practice courses in the workshops at the school. It is understood that the most frequently used devices in the workshops are steam iron, work bench, embroidery frame without screw, however press iron, drawing table, digital table and embroidery frame with stand are not used. It is further understood that the opinions of the embroidery teachers about the course programmes concernning hand and machine embroidery work were also towards the direction of occuring school-industry cooperation. It is determined that in 11 of the Occupational School for Girls that are surveyed, there existed between 1 to 15 computers at each school and in 3 schools, no computer was available. To increase production, the teachers of embroidery generally proposed to remove the old fashioned techniques from the school cirriculum, to increase the number of practical training hours, to facilitate mass production techniques of different varieties of products by electronic embroidery machinary, and to raise the qualifications of the teachers. Among the reasons which prevented the use of new technologies were reported as, aside from the insuficiency in technical information and experience concerning the technological developments the high cost of the workshop arrangement costs are stated, and the teachers reported to have pursued the technologicial developments mostly from magazines and brochures. Among the the teacher of the Occupational High schools for Girls, it is understood that the teachers did not know the contributions of embroidery work to the rotating capitals in the schools and the scholl administrators knowledge on this subject remained between %20- %94. It is determined that among the production areas of the embroidery the school teachers are most frequently selected from the teachers of the 132clothing branch. It is understood that %36 of the school administrators were not interested in the technological developments concerning the hand and machine embroidery“because it is not their branch”and others persued the matter only from the exhibitions It is understood that the disinterest of the private sector on the issue of providing the school - industry cooperation led the school administrators to solve their difficulties in the exhibitions. The disinterested attidute of the private sectro on enbling the school - industry cooperation is found out to be the leading difficulty that the school administrators encountered with and the administrators evaluated the teachers as very interested with the subject. The teachers percieved themselves as bound to the Turkish Ministry of National Education on provision of technological developments, and the most important difficulties they encounter with on hand and machine embroidery production are reported to have stemmed from raw material supply and the legislation and official produres. The school administrator reported that they percieved the clothing branch as the sector that extensively use technological developments. The school administrator evaluated the embroidery teachers as moderately sensitive toward the technological developments. In the cros tables that are prepared, there is a statistically significiant relation between the faculties or higher education instutions that the teachers have graduated from and the probability of their having seen an electronic embroidery machine and between the faculties or higher education institutions that the school administrators have graduated and providing the students introductory information about the technological developments on embroidery branch. 133