Bahçesaray (Van) ilçesi arı bitkileri
Bee plants of Bahçesaray (Van) district
  1. Tez No: 976461
  2. Yazar: MUHAMMED ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAZLI ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, 2023-2024 yılları arasında Mart-Kasım aylarında, Bahçesaray ilçesi ve çevresindeki köylerde gerçekleştirilen, arı bitkilerinin nektar, polen ve salgı gruplarını belirlemeyi amaçlayan kapsamlı bir çalışmadır. Çalışma bölgesi, Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Bahçesaray ilçesi olup, Davis'in Türkiye florası üzerine yaptığı grid kareleme sistemine göre B9 karesinde konumlanmaktadır. Araştırma süresince, bölgedeki arıcılıkla uğraşan yerel halk ve yetkililerle yapılan birebir görüşmeler, arıların tercih ettiği bitkilerin tespit edilmesinde önemli bir veri kaynağı oluşturmuştur. Ayrıca, arazide gerçekleştirilen flora çalışmaları ile bölgedeki bitki örtüsü detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu süreçte, toplamda 1000'den fazla bitki örneği toplanmış ve yapılan taksonomik incelemeler sonucunda 64 familyaya ait 950 takson tespit edilmiştir. Bu taksonlar arasında, 883 otsu, 39 çalı, 19 ağaç, 9 yarıodunsu, 97 endemik ve 25 kültür bitkisi belirlenmiştir. Araştırma bulguları, bölgedeki bitki çeşitliliğini ve arıcılıkla ilgili bilgileri derinlemesine ortaya koyarak, arıcılık faaliyetlerinin sürdürülebilirliği ve verimliliği açısından önemli katkılar sağlayacaktır.eee
Özet (Çeviri)
This research is a comprehensive study conducted between March and November of 2023-2024 in Bahçesaray district and its surrounding villages, aiming to identify the nectar, pollen, and honeydew groups of bee plants. The study area is Bahçesaray district, located in the Eastern Anatolia Region of Turkey, and is positioned within the B9 square according to Davis's grid system for the flora of Turkey. During the research, one-on-one interviews with local beekeepers and officials provided valuable data for identifying the plants preferred by bees. Additionally, field-based flora studies were conducted to examine the region's vegetation in detail. Throughout this process, more than 1,000 plant specimens were collected, and taxonomic examinations identified 950 taxa belonging to 64 families. Among these taxa, 883 were herbaceous, 39 were shrubs, 19 were trees, 9 were semi-woody, 97 were endemic, and 25 were cultivated plants. The findings of this research reveal the plant diversity in the region and provide in-depth information related to beekeeping. These results contribute significantly to the sustainability and efficiency of apicultural activities.