Dahili kliniklerde çalışan hemşirelerin ve yatan hastaların bakım odaklı etkileşim ile ilgili algıları
Perceptions of nurses working in internal clinics and inpatients on care-oriented interaction
  1. Tez No: 976495
  2. Yazar: DEMET MERT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Araştırma, dahili kliniklerde çalışan hemşirelerin ve yatan hastaların bakım odaklı etkileşim ile ilgili algılarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak 26 Eylül – 26 Kasım 2024 tarihleri arasında İstanbul İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı bir şehir hastanesinin dahili kliniklerinde çalışan 88 hemşire ve bu kliniklerde yatan 90 hasta ile yapılmıştır. Verilerin toplanmasında“Hemşire Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Bakım Odaklı Hasta-Hemşire Etkileşim Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U testi, Kruskall Wallis testi, Ki-Kare Testi ve Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Hemşirelerin 25 yaş altında, kadın, bekar ve lisans mezunu olduğu, mesleki deneyim ortalamalarının 43,11±23,95 ay olduğu, kardiyoloji, dahiliye, nöroloji ve göğüs hastalıkları kliniğinde çalıştıkları, nöbet ortalamasının 9,24±2,58 olduğu bulunmuştur. Hemşirelerin ölçeğin Klinik Bakım, İlişkisel Bakım, Hümanistik Bakım, Rahatlatıcı Bakım alanlarının Önemlilik puanlarının sırasıyla 41,38±4,00, 29,49±5,15, 18,07±2,25, 14,14±1,31 olduğu; Yeterlilik puanlarının sırasıyla 38,36±5,27, 28±5,98, 17,26±2,53, 13,57±1,64 olduğu; Uygulanabilirlik puanlarının sırasıyla 38±5,99, 27,31±6,63, 16,95±2,94, 13,17±2,15 olduğu hesaplanmıştır. Hastaların yaş ortalamalarının 60,64±16,27 olduğu, 55 yaş ve altında, kadın ve ilköğretim mezunu, bekar, çalışmadığı, dahiliye, göğüs hastalıkları, kardiyoloji ve nöroloji kliniklerinde yattıkları, aldıkları tedavi ve bakımı çok iyi olarak değerlendirdikleri görülmüştür. Hastaların ölçeğin Klinik Bakım, İlişkisel Bakım, Hümanistik Bakım, Rahatlatıcı Bakım alanlarının Önemlilik puanlarının sırasıyla 42,8±4,44, 33,51±3,29, 19,3±1,44, 14,51±1,18 olduğu; Sıklık puanlarının sırasıyla 39,64±6,68, 30,33±5,81, 17,54±3,21, 13,38±2,34 olduğu; Memnuniyet puanlarının sırasıyla 39,92±6,41, 30,04±5,79, 17,66±3,09, 13,52±2,16 olduğu tespit edilmiştir. Hemşirelerin etkileşim algıları ile cinsiyet, medeni durum, çocuk sahibi olma, birimde çalışma süresi, çalıştığı birim, nöbet sayısı, işten memnun olma durumları arasında; hastaların etkileşim algıları ile medeni durum, öğrenim durumu, yattıkları klinikler, tedavi ve bakımı değerlendirme ve ağrı durumu arasında anlamlı fark bulunmuştur. Bakım odaklı etkileşimi artırmaya yönelik eğitim ve uygulamalarının yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted descriptively between September 26 and November 26, 2024, in order to determine the perceptions of nurses working in internal medicine clinics and inpatients regarding caring interaction, with 88 nurses working in the internal medicine clinics of a city hospital affiliated to the Istanbul Provincial Health Directorate and 90 patients in these clinics.“Nurse Introductory Information Form”,“Patient Introductory Information Form”and“Care-Oriented Patient-Nurse Interaction Scale”were used in data collection. Descriptive statistics, Mann Whitney U test, Kruskall Wallis test, Chi-Square Test and Pearson Correlation analysis were used in data analysis. It was found that the nurses were under 25 years of age, female, single, and had a bachelor's degree, their average professional experience was 43.11±23.95 months, they worked in cardiology, internal medicine, neurology and chest diseases clinics, and their average shift time was 9.24±2.58. It was calculated that the nurses' Importance scores of the Clinical Care, Relational Care, Humanistic Care, and Comfort Care areas of the scale were 41.38±4.00, 29.49±5.15, 18.07±2.25, 14.14±1.31, respectively; their Competence scores were 38.36±5.27, 28±5.98, 17.26±2.53, 13.57±1.64, respectively; and their Realistic scores were 38±5.99, 27.31±6.63, 16.95±2.94, 13.17±2.15, respectively. It was observed that the patients' mean age was 60.64±16.27, they were under 55 years of age, female, primary school graduates, single, unemployed, hospitalized in internal medicine, chest diseases, cardiology and neurology clinics, and they evaluated the treatment and care they received as very good. The patients' Importance scores for the Clinical Care, Relational Care, Humanistic Care, and Comfort Care areas of the scale were 42.8±4.44, 33.51±3.29, 19.3±1.44, 14.51±1.18, respectively; Their Frequency scores were 39.64±6.68, 30.33±5.81, 17.54±3.21, 13.38±2.34, respectively; Satisfaction scores were found to be 39.92±6.41, 30.04±5.79, 17.66±3.09, 13.52±2.16, respectively. A significant difference was found between nurses' perceptions of interaction and gender, marital status, having children, length of time working in the unit, unit they work in, number of shifts, and satisfaction with their job; and between patients' perceptions of interaction and marital status, educational status, clinics they are hospitalized in, treatment and care evaluation, and pain status. It is recommended that training and practices be carried out to increase care-oriented interaction.