Prematüre bebeklere enteral bebek zeytinyağı suplementasyonunun postnatal büyüme ve prematüre morbiditeleri üzerine etkisi
  1. Tez No: 976494
  2. Yazar: AYTEN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TUTANÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada çok düşük doğum ağırlıklı (ÇDDA) bebeklere tam enteral beslenmeye geçtikten sonra antioksidan kapasitesi yüksek, asiditesi düşük (% 1-2) organik zeytinyağı verilmesi ile total enerji ve lipit alımının artırılmasının neonatal morbiditeler ve antioksidan profil üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma tek merkezde, prospektif olarak gerçekleştirildi. Etik kurul onamı alındı. Çalışmaya Kasım 2023 – Mart 2025 arasında, 32 haftadan önce doğan ÇDDA prematüre bebekler dahil edildi. Müdahale gurubuna 1 ml/kg/gün enteral zeytinyağı verildi. Tüm bebeklerin günlük tartıları, haftalık boy ve baş çevresi uzamaları kaydedildi. Müdahale öncesi ve müdahale süresince haftalık trigliserit düzeyleri kontrol edildi. Total antioksidan kapasite ve malondialdehit düzeyleri için müdahale öncesi ve taburculuk esnasında 1 ml serum ayrıldı. Bulgular: Çalışmada 50 müdahale, 37 kontrol grubundan olmak üzere toplam 87 ÇDDA'lı bebeğin verileri incelendi. Müdahale grubu ve kontrol grubunun ortalama doğum haftası 29,16 ± 1,69 ve doğum ağırlığı ortalaması 1141,32 ± 213,87 gram idi. Her iki gruptaki hastaların demografik verileri, neonatal morbiditeleri benzer bulundu. Müdahale grubunun aldığı ortalama lipit miktarı 7,30 ± 1,02, kontrol grubundan 6,58 ± 0,89 anlamlı olarak yüksekti (p=0.01). Verilen günlük enerji miktarı müdahale grubunda 138,22 ± 9,09 kcal/kg/gün olarak (kontrol grubunda 127,08 ± 10,29 kcal/kg/gün) anlamlı olarak yüksek bulundu (p<0.001). İzlem süresince Total Antioksidan Kapasite düzeylerinin kontrol grubunda anlamlı düzeyde azaldığı (p=0,032); müdahale grubunda anlamlı düzeyde (p=0,046) arttığı saptandı. Sonuç: ÇDDA bebeklere zeytinyağı ilavesi ile güvenli bir şekilde, anlamlı olarak daha yüksek enerji ve lipit verilebilir. Antioksidan kapasitesi yüksek enteral zeytinyağı ile bebeklerin doğum sonrası azalma eğiliminde olan antioksidan kapasitelerinde anlamlı artış sağlamak mümkündür.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the effects of administering an organic olive oil product, characterized by high antioxidant capacity and low acidity (1–2%) to very low birth weight (VLBW) infants, with the goal of increasing total energy and lipid intake. The outcomes assessed included neonatal morbidities and antioxidant profiles. Materials and Methods: This prospective, single-center study was conducted after obtaining ethics committee approval. VLBW preterm infants born before 32 weeks of gestation and admitted between November 2023 and March 2025 were included. Infants in the intervention group received 1 mL/kg/day of the study product. Daily body weights and weekly increments in length and head circumference were recorded for all infants. For the assessment of total antioxidant capacity and malondialdehyde levels, 1 mL of serum was collected prior to the intervention and at discharge. Results: A total of 87 VLBW infants—50 in the intervention group and 37 in the control group—were analyzed. The mean gestational age of the intervention and control groups was 29.16 ± 1.69 weeks, and the mean birth weight was 1141.32 ± 213.87 grams. Demographic characteristics and neonatal morbidities were similar between the groups. The mean lipid intake was significantly higher in the intervention group (7.30 ± 1.02 g/kg/day) compared with the control group (6.58 ± 0.89 g/kg/day) (p = 0.01). Daily energy intake was also significantly higher in the intervention group (138.22 ± 9.09 kcal/kg/day vs. 127.08 ± 10.29 kcal/kg/day; p <0.001). During follow-up, TAC levels significantly decreased in the control group (p = 0.032), whereas they significantly increased in the intervention group (p = 0.046). Conclusion: Supplementation with olive oil in VLBW infants allows for the safe administration of significantly higher energy and lipid amounts. The use of enteral olive oil with high antioxidant capacity can lead to a significant increase in antioxidant capacity, which typically shows a declining trend after birth.