Dahiliye kliniklerinde bakım odaklı hemşire-hasta etkileşiminin belirlenmesi: Adana örneği
Determination of care-oriented nurse-patient interaction in internal medicine clinics: The case of Adana
- Tez No: 834303
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH KUMAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Hemşire-hasta etkileşimi hastanın gereksinimlerinin karşılanması, hastaların tedavi ve bakım kalitesinin arttırılmasının yanında hastanede kalış süresinde azalma, fizyolojik ve mental iyilik halinde artma ve iyileşmeyi hızlandırma gibi olumlu sonuçlar sağlar. Bu çalışma dahili kliniklerindeki bakım odaklı hemşire-hasta etkileşiminin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Tanımlayıcı çalışmanın evrenini 1 Ekim 2021 – 1 Mart 2022 tarihleri arasında SBÜ Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde dahili kliniklerinde yatan 748 ve çalışan 172 hemşire oluşturmuştur. Çalışmaya katılmayı kabul eden 114 hemşire ve 235 hasta çalışma kapsamına alınmıştır. Verilerin toplanmasında“Hasta Bilgi Formu”,“Hemşire Bilgi Formu”ve“Bakım Odaklı Hemşire-Hasta Etkileşim Ölçeği (BOHHEÖ) – Kısa Formu”kullanılmıştır. Hemşirelerin Bakım Odaklı Hemşire Hasta Etkileşim Ölçeği'nden elde ettikleri ortalama puanlar önemlilik, yeterlilik, uygulanabilirlik boyutunda sırasıyla 101,33±11,79 puan, 93,83±14,79, 92,42±15,5 puandır. Hastaların Bakım Odaklı Hemşire Hasta Etkileşim Ölçeği'nden elde ettikleri ortalama puanlar önemlilik, sıklık ve memnuniyet boyutunda sırasıyla 105,0±12,00, 105,69±12,03, 107,08±11,75 dir. BOHHEÖ (Hemşire versiyonu)'nin önemlilik, yeterlilik ve uygulanabilirlik alt boyutları ile BOHHEÖ (Hasta versiyonu) önemlilik, sıklık ve memnuniyet alt boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmamıştır (p˃0,05) . Hemşirelerin bakım odaklı hemşire-hasta etkileşimine ait aldıkları puanlara göre değerlendirildiğinde, önemlilik, yeterlilik ve uygulanabilirlik alt boyutlarına ilişkin tutum ve davranışlarının olumlu yönde olduğu ve hastaların ise önemlilik, sıklık ve memnuniyet alt boyutlarına ilişkin hemşirelerin tutum ve davranışlarını olumlu yönde değerlendirdikleri sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nurse-patient interaction provides positive results such as meeting the needs of the patient, increasing the quality of treatment and care of patients, as well as reducing the length of hospital stay, increasing physiological and mental well-being, and accelerating recovery. This study was conducted as a descriptive study to determine the care-oriented nurse-patient interaction in internal clinics. The population of the descriptive study consisted of 748 nurses hospitalized and 172 nurses working in internal clinics at SBU Adana City Training and Research Hospital between October 1, 2021, and March 1, 2022. 114 nurses and 235 patients who agreed to participate in the study were included in the study.“Patient Information Form”,“Nurse Information Form”and“Care-Oriented Nurse-Patient Interaction Scale (BOHIÖ) - Short Form”were used to collect data. The average scores obtained by nurses from the Care-Oriented Nurse Patient Interaction Scale are 101.33±11.79 points, 93.83±14.79, 92.42±15.5 points in the dimensions of importance, adequacy, and feasibility, respectively. The average scores obtained by the patients from the Care-Oriented Nurse-Patient Interaction Scale are 105.0±12.00, 105.69±12.03, 107.08±11.75 in the dimensions of importance, frequency, and satisfaction, respectively. There was no statistically significant relationship between the importance, adequacy, and applicability sub-dimensions of BOHHE (Nurse version) and the importance, frequency, and satisfaction sub-dimensions of BOHHE (Patient version) (p˃0.05). When evaluated according to the scores of nurses regarding care-oriented nurse-patient interaction, it was concluded that their attitudes and behaviors regarding the importance, adequacy and applicability sub-dimensions were positive, and the patients evaluated the nurses' attitudes and behaviors regarding the importance, frequency, and satisfaction sub-dimensions positively.