İstatistiksel proses kontrol (İPK) ve makine imalat sanayinde uygulanabilirliği
Statistical process control (SPC) & application in machine industry
  1. Tez No: 97650
  2. Yazar: BİRHAN IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Yapılan bu çalışma ile İstatistiksel Proses Kontrol'ün bir işletmeye kazandırabilecekleri incelenmektedir. Günümüzün olmazsa olmaz denilebilecek kavramlarından olan“kalite”nin değişik şekilde standartlaştınlmış modellerinin çoğunda istatistiki metotlar karşımıza, hep gelecektir. İstatistiksel Proses Kontrol, herkes tarafından anlaşılabilir bir şekilde gözlemlenebileceğini ortaya koymaktadır. Yapılan çalışmada sadece imalat sektörü üzerinde durulmuştur. Çalışmanın başlangıcında kalite kavramından yola çıkılmış ve İstatistiki Proses kontrol'e kadar olan evreden bahsedilmiştir. Gelişme bölümünde İstatistiksel Proses Kontrol detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Örneklerle daha iyi anlaşılması sağlanmıştır. Uygulama bölümünde bir makina sanayinde uygulama yapılmış. Mevcut yöntemlerin çoğu kullanılmaya çalışılmıştır. Böylece bu çalışmaların firmaya birçok fayda sağladığı bizzat görülmüştür. Yapılan uygulamaların bilgisayar programlan oluşturulmuştur. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, it is aimed to explain what statistical process control provides to a company. Nowadays, we encounter differently standardized models of quality as one of the most important concepts which contain statistical methods. It is also aimed that Statistical Process Control can be understood by everybody. The study only concerns manufacturing industry. In the beginning chapters of the study, it is started out from the quality concept and the phase until the Statistical Process Control is explained. In the following chapters of the study Statistical Process Control is explained in detail and supported by examples in order to enrich the topic. In the application chapter a practice is applied in a machine industry and almost the all methods of the Statistical Process Control are tried to be used. Thus it is understood that Statistical Process Control provides a lot of benefits for the company. Computer programs are prepared for the applications. rv