Dienogest'in endometriozis üzerine terapötik etkisinin deneysel hayvan modelinde moleküler düzeyde değerlendirilmesi
Evaluation of the molecular therapeutic effect of dienogest in endometriosis in experimental rat model
- Tez No: 976500
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KORKMAZ, DOÇ. DR. SEDA SABAH ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
AMAÇ: Bir progestajenik ajan olan 'dienogest'in endometriozis üzerine olan terapötik etkisini hangi moleküler yolaklar üzerinden meydana getirdiğinin deneysel hayvan modelinde incelenmesidir. GEREÇ VE YÖNTEM: Manisa Celal Bayar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı bünyesinde gerçekleştirilmiş olup, MCBÜ Deneysel Hayvan Laboratuvarında sıçanda oluşturduğumuz endometriozis modeli dokularında dienogest'in potansiyel moleküler yolakları Western blot ve PCR yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Toplanan veriler istatistiksel olarak GraphPad Prism (versiyon 9) student-t testi ile analiz edildi. İstatistiksel olarak anlamlı değerler p<0,05 olarak belirlendi. BULGULAR: Çalışmamızda PCR analizi ile dionegest grubunda, kaspaz 12, Bax, p38, AKT, c-MYC ve BCL2L1 genlerinin ekspresyonu kontrol grubuna göre artmış, kaspaz 3, kaspaz 6, Bad, BCL2A1, TRADD, TRAF1-2, Bid, p53 genlerinin ekspresyonları ise kontrol grubuna göre azalmıştır. Progesteron grubunda kontrol grubu ile karşılaştırıldığında kaspaz 3, kaspaz 12, Bad ve AKT genlerinin ekspresyonları anlamlı olarak artmıştır (p<0.005). Western-blot analizine göre ise progesteronun PERK protein ekspresyonu arttırdığı, phospho-ERK1/2 ve phospho- p38 protein ekspresyonlarını azalttığı, dienogestin ise ERK1/2, SAPK/JNK ve p38 yolaklarını aktive etmiştir. SONUÇ: Doğal progesterona göre dienogestin farklı hücresel yolakları kullanıyor olması, terapötik anlamdaki başarısını açıklıyor olabilir. Sonuç olarak dienogest, endometriotik hücre düzeyinde hem ER stres hem de pro-apopitotik yolaklar üzerinden etkili bir hormon olup, başarılı bir tedavi seçeneği olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: 'Dienogest' is a progestagenic agent which is known to have therapeutic effect on endometriosis. The aim of this study is evaluation of this therapeutic effect in a molecular basis. MATERIALS AND METHODS: This study was performed in Medical Biology Department of Celal Bayar University Institute of Medical Sciences and Animal Investigations Laboratory of Manisa Celal Bayar University. Poetntial molecular pathways of 'dienogest' was investigated by Western blot and PCR analyses in rat endometriosis model. The collected data were statistically analyzed using GraphPad Prism (version 9) ANOVA test. P value<0.05 was accepted as statistically significant. RESULTS: PCR analysis showed upregulated genetic expressions of caspase 12, Bax, p38, AKT, c-MYC and BCL2L1 and downregulated genetic expressions of caspase-3, caspase-6, Bad, BCL2A1, TRADD, TRAF1-2, Bid and p53 in the dienogest group. Genetic expressions of caspase-3, caspase-12, Bad and AKT were found to be significantly higher (p<0.005) in progesterone group compared to control group. Dienogest compared to natural progesterone showed stronger activity on phospho-ERK and phospho-p38 pathways, similar activity on ERK and b-Actin signaling pathways, and weaker activity on PERK, SAPK/JNK and phospho-46 pathways based on Western-blot analysis. CONCLUSION: The use of alternative cellular pathways by dienogest compared to natural progesterone may partially explain the therapeutic success of dienogest. In conclusion, dienogest is a hormone, acting via anti-inflammatory, pro-apoptotic and endoplasmic reticulum stress pathways at the endometriotic cellular level and can be considered a successful alternative therapeutic option.