Sağlıklı postmenopozal kadınlarda çeşitli hormon replasman tedavisi yöntemlerinin serum yüksek duyarlılıklı C-reaktif protein düzeylerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects different hormone replacement therapy procedures on serum high sensitive C-reactive protein levels in heathy postmenopausal women
  1. Tez No: 141792
  2. Yazar: MEHMET FAHRETTİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHATTİN KUMRU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
1. ÖZET Hormon Replasman Tedavisi (HRT), menopozal dönemde östrojen eksikliğine bağlı semptomları gidermek amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır. Yüksek duyarlılıklı (high sensitive: hs) CRP bir akut faz reaktanı olup kardiyovasküler hastalıklar (KVH) için bağımsız bir risk belirleyicisi olarak kabul edilmektedir. Mevcut çalışma sağlıklı postmenopozal kadınlarda çeşitli HRT yöntemlerinin serum hs-CRP konsantrasyonlarına etkilerini araştırmak amacıyla planlandı. Grup I (n:20): raloksifen (RAL) 60 mg tb, Grup II (n:20): östradiol valerat 2 mg+ dienogest 2 mg (E2V+DNG) tb, Grup m (n:20): soy isoflavon (SİF) 40 mg tb, Grup IV (n:20): kontrol grubu (biç ilaç tedavisi almayan) sağlıklı postmenopozal kadınlardan oluşturuldu. Her kadından tedavi öncesinde ve tedavinin 3. ve 6. aylarında kan örnekleri alınarak serumlarında CRP konsantrasyonları, nefelometrik yöntemle N high sensitif-CRP kitleriyle ölçüldü. hs-CRP ölçümleri karşılaştırılması için tek yönlü varyans analizi ile tekrarlı ölçümler varyans analizi ve gerektiğinde post hoc test olarak Tukey's HSD testi kullanıldı. Gruplar arası serum hs-CRP değerleri başlangıçta farklı değildi. E2V+DNG tedavisinin, serum hs-CRP değerlerini 3. ve 6. ayda, hem tedavi öncesi hem de diğer gruplara göre karşılaştırıldığında anlamlı olarak arttırdığı tespit edildi (p0.05). Çalışma gruplarının tamamında tedavinin 3. ve 6.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT investigation of the effects of different hormone replacement therapy procedures on serum high sensitive C-reactive protein levels in healthy postmenopausal women. Hormone replacement therapy (HRT) is widely used to relieve symptoms due to estrogen deficiency. High sensitive (hs)-CRP is an acut phase reactant and is an independent risk indicator for cardiovascular diseases. Present study was aimed to investigate the effects of different HRT procedures on serum hs-CRP concentrations in healty postmenopausal women. All participants were healty postmenopausal women and divided into four groups: Group I (n:20): raloksifen (RAL) 60 mg tb, Group II (n:20): östradiol valerat 2 mg+ dienogest 2 mg (E2V+DNG) tb, grup HI (n:20): soy isoflavon (SİF) 40 mg tb, grup IV (n:20): control group (received no treatment). Blood specimen were obtained three times from a woman; before and in the third and the sixth months of after starting the therapy and serum hs-CRP concentrations were measured by nephelometric methods with N hs-CRP kits. One way and repeated measures analyses of variance tests were used for comparison of serum hs-CRP values. Post hoc Tukey's HSD test was used if necessary. There were no differences between in the serum hs-CRP values of groups before treatment. We determined that serum hs-CRP values significantly increased in E2V+DNG in the third and sixth months of the treatment when compared with the beginning values of this group and other groups (p0.05).