Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yabancıların sınır dışı edilmesine ilişkin kriterler: Türkiye örneği
European Court of Human Rights criteria for the deportation of foreigners: The case of Turkey
  1. Tez No: 976525
  2. Yazar: KHOSHBAKHT SEIDOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜLKADİR AKIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin sınır dışı etme uygulamalarının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) belirlediği kriterlere ne kadar uyduğunu incelemektedir. Çalışmanın temel hipotezi, AİHM standartlarının Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu'na (YUKK) büyük ölçüde girmiş olsa da uygulamada önemli aksaklıklar bulunduğudur. Araştırmada normatif analiz, karşılaştırmalı hukuk ve sınırlı ampirik veri kullanılmış; AİHM kararları, Türk mevzuatı ve idari uygulamalar birlikte değerlendirilmiştir. Bulgular, risk değerlendirmelerinin yeterince bireyselleştirilmediğini, aile hayatının korunmasına her zaman dikkat edilmediğini ve ekonomik-sosyal durumların çoğu zaman göz ardı edildiğini göstermektedir. Buna ek olarak, geri gönderme merkezlerinde kapasite sorunları, başvuru yollarına erişimde güçlükler ve dijital süreçlerde yaşanan gecikmeler Türkiye'nin AİHM standartlarını tam olarak uygulamasını zorlaştırmaktadır. Çalışma, yasal altyapının hedeflenen reformlarla güçlendirilmesi hâlinde Türkiye'nin daha etkili, daha insan hakları odaklı ve Avrupa standartlarına uygun bir sınır yönetimi sistemine ulaşabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the extent to which Türkiye's deportation practices comply with the material and procedural criteria established by the European Court of Human Rights (ECtHR). The main hypothesis suggests that although ECtHR standards have been largely incorporated into domestic law through the Law on Foreigners and International Protection (LFIP), significant problems persist at the implementation stage. The research employs a combination of normative analysis, comparative legal review, and limited empirical data. ECtHR judgments, Turkish legislation, and administrative practices are evaluated together within a unified framework. The findings indicate that risk assessments are not always sufficiently individualized, family life considerations may be overlooked, and socioeconomic conditions are often not taken into account. In addition, capacity issues in removal centers, difficulties in accessing legal remedies, and delays in digital procedures hinder Türkiye's full alignment with ECtHR standards. The study concludes that, with targeted reforms and improved institutional mechanisms, Türkiye's existing legal framework could evolve into a more effective, rights-based, and European-standard-compliant deportation system. The proposed reforms offer an opportunity to strengthen human rights protection, enhance institutional quality, and promote a fairer and more accountable migration management model.