Türk halk oyunları bölümü öğrencilerinin müzik öğretmenliği mesleğine yönelik tutumlarının ve müzik öğretimi öz yeterliliklerinin incelenmesi
İnvestigation of turkish folk dances department students' attitudes towards music teaching profession and music teaching self-efficacy
- Tez No: 976529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEL TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Araştırmada, Türk halk oyunları bölümü öğrencilerinin müzik öğretmenliği mesleğine yönelik tutumlarının ve müzik öğretimi öz yeterliklerinin tespit edilmesi, bu tutumların ve öz yeterliklerin cinsiyet, yaş, öğrenim görülen okul, mezun olunan lise türü ve sınıf değişkenleri bakımından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma, tarama modeline dayalı nicel türde ve betimsel bir yaklaşımla tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2024-2025 eğitim öğretim yılında 6 üniversitenin Türk Halk Oyunları bölüm öğrencileri olan 98'i kadın, 95'i erkek toplamda 193 öğrenci oluşturmaktadır. Veriler çalışma grubuna ''Müzik Öğretmenliği Mesleğine Yönelik Tutum Ölçeği'' ve ''Müzik Öğretimi Öz Yeterlilik Ölçeği'' uygulanarak elde edilmiştir. Ölçümlerde Parametrik testlerden Independent Samples t-Test ve One Way Anova kullanılmıştır. Elde edilen bilgiler doğrultusunda Türk halk oyunları bölüm öğrencilerinin müzik öğretmenliği cinsiyet, yaş, mezun olunan lise türü ve sınıf değişkeninde öz-yeterlik ve tutum puanlarında anlamlı bir farklılık görülmezken, öğrenim görülen okul değişkenine göre anlamlı fark olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the attitudes of Turkish folk dances department students towards the music teaching profession and their self-efficacy in music teaching, and to examine these attitudes and self-efficacy in terms of gender, age, school of study, type of high school graduated from and class variables. This research was designed with a quantitative and descriptive approach based on the survey model. The study group of the research consists of a total of 193 students, 98 female and 95 male, who are students of Turkish Folk Dances departments of 6 universities in the 2024-2025 academic year. The data were obtained by applying“Attitude Scale towards Music Teaching Profession”and“Music Teaching Self-Efficacy Scale”to the study group. Independent Samples t-Test and One Way Anova from parametric tests were used in the measurements. In line with the information obtained, it was determined that there was no significant difference in the self-efficacy scores of Turkish folk dances department students in music teaching gender, age, graduated high school type and class variables, while there was a significant difference in the attitude scores of the class variable and the school variable.