Konservatuar öğrencilerinin müzik öğretmenliği mesleğine yönelik tutumlarının incelenmesi
A study of attitudes of conservatory students towards music teaching profession
- Tez No: 651121
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk Musikisi Devlet Konservatuarı öğrencilerinin müzik öğretmenliği mesleğine yönelik tutumlarını belirlemektir. Araştırmanın evrenini, 2017-2018 akademik yılında, Türkiye'deki konservatuarlarda öğrenim gören öğrenciler; örneklemini ise Gaziantep Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı'ndan toplam 382 öğrenci oluşturmaktadır. Bu araştırmada Nicel araştırma yöntemlerinden genel tarama modeli uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu ve Güdek (2007) tarafından likert tipi olarak geliştirilen müzik öğretmenliği mesleği tutum ölçeği kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programıyla çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda, öğrencilerin müzik öğretmenliği mesleğine yönelik tutumları, cinsiyet değişkeninin sevgi alt boyutuna göre erkek öğrenciler lehine anlamlı şekilde farklılaşmaktadır. Değer alt boyutuna göre ise kız öğrenciler lehine anlamlı şekilde farklılaşmaktadır. Toplam tutum puanları açısından cinsiyet, yaş, öğrenim şekli, anasanat dalı ve sınıf değişkenlerinin anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bölüm değişkenine göre Temel Bilimler bölümü öğrencileri Türk Halk Oyunları bölümü öğrencilerine göre anlamlı bir şekilde farklılaşmaktadır. Mezun olduğu okul değişkenine göre de Düz Lise mezunu öğrencilerin GSL öğrencilerine göre anlamlı bir farklılaşma olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the attitudes of State Conservatory of Turkish Music students towards the music teaching profession. The students of Conservatories in Turkey in 2017-2018 academic year constitutes the universe and the students of Gaziantep University State Conservatory of Turkish Music constitutes the sample of the study. N. 382. In this study, general survey model, from Quantitative Research Methods, is applied. Personal data form developed by the researcher and the music teaching profession likert attitude scale developed by Güdek (2007) are used as the data collection tools. The data obtained from the scales are analyzed with the SPSS Statistics V22.0. As a result of the research, the attitudes of the students towards music teaching profession differ significantly in favor of male students according to the love sub-dimension of gender variable. According to the value sub-dimension, it differs significantly in favor of female students. In terms of total attitude scores, gender, age, learning style, art major and class variables are not significantly differentiated. According to the department variable, Department of Traditional Turkish Music Fundamentals students differ significantly from the Department of Turkish Folk Dances students. It is concluded that there is a significant differentiation of Public High School graduates compared to the Fine Arts High School graduates according to the alma mater variable.