Karşılaştırmalı hukuktan örneklerle dijital varlıkların Türk miras hukukuna etkisi
Effects of digital assets on Turkish succession law: comparative law examples
- Tez No: 976555
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN ŞIPKA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda dijital teknoloji alanında yaşanan gelişmeler, insan hayatını pek çok yönden etkilemiş, özellikle kişilerin sahip olduğu varlık ve değerler üzerinde yeniden yorum yapılması gerekliliğini gündeme getirmiştir. Teknolojik gelişmeler ile kripto varlıklar, sosyal medya hesapları, alan adları, çevrimiçi oyun hesapları, e-posta hesapları gibi birçok dijital varlık çağımızın en yeni ve güncel ilgi odağı haline gelmiş, kişilerin sahip oldukları değer üzerinden kişisel ve finansal portföylerin ayrılmaz bir parçası olmuşlardır. Sağlıkta sahip olunan bu dijital varlıkların kişinin ölümünden sonra akıbetine ilişkin miras hukukumuzda henüz bir düzenleme bulunmamaktadır. Geleneksel yapıdan oldukça farklı ve özel nitelikte olan bu varlıkların özellikle miras hukuku gibi emredici hükümlerin fazla olduğu bir hukuk alanında herhangi bir düzenleme olmadan ele alınmaya çalışılması ise sorunların çözülmesine değil aksine sorunların oluşmasına sebebiyet verecektir; ki uygulamada bu sorunlar kendini göstermeye başlamıştır. Çalışmamızda, dijital varlıkların miras hukukunun konusunu oluşturup oluşturmayacağı tartışılacak olmakla birlikte bu varlıkların miras hükümlerine etkisi incelenecek ve en nihayetinde dijital varlıklar nezdindeki çözüm önerilerimiz açıklanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Recent advancements in digital technology have significantly impacted various aspects of human life, necessitating the reevaluation of the assets and values held by individuals. With these technological developments, digital assets such as cryptocurrencies, social media accounts, domain names, online gaming accounts, email accounts, and similar assets have emerged as prominent features of modern life, becoming integral components of both personal and financial portfolios due to their increasing value. Currently, there is no specific regulation within inheritance law governing the disposition of such digital assets upon the death of the individual owner. Addressing these assets, which differ substantially from traditional forms of property, without proper legal regulation—particularly in a field like inheritance law, which is characterized by mandatory provisions—may not resolve existing challenges. On the contrary, it is likely to create new legal issues, many of which are already beginning to surface in practice. In this study, we will explore whether digital assets may constitute the subject matter of inheritance law, examine their impact on the provisions governing inheritance, and, finally, present our proposed solutions for addressing digital assets within this legal framework.