Kedi ve köpeklerde genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz (GSBL) sentezleyen Escherichia coli varlığının araştırılması ve halk sağlığı açısından önemi
Investigation of the presence of extended spectrum beta-lactamase (ESBL) producing Escherichia coli in cats and dogs and it's public health significance
- Tez No: 976631
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYDA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi İç Hastalıkları Kliniğine getirilen sağlıklı ve ishalli olan sahipli yavru kedi ile köpeklerde GSBL sentezleyen E. coli varlığının belirlenmesi, izolatların genotipik karakterizasyonu ve antimikrobiyal duyarlılık profillerinin tespit edilmesi amacıyla gerçekleştirildi. Çalışma kapsamında 100 adet rektal svab örneği incelendi. GSBL sentezleyen E. coli örneklerin %35'inden (n=35/100) izole edildi, ishalli köpeklerde %64 (n=16/25), ishalli kedilerde %40 (n=10/25), sağlıklı köpeklerde %28 (n=7/25) ve sağlıklı kedilerde ise %8 (n=2/25) olarak belirlendi. İzolatlarının sefuroksime (%100), ampisiline (%97,1), sefotaksime (%88,6), oksitetrasikline (%88,6), tetrasikline (82,9), nalidiksik asite (%74,3), kloramfenikole (%68,6), sülfametoksazol/trimetoprime (%57,1) ve siprofloksasine (%45,7) ise değişen oranlarda dirençli olduğu, fosfomisin ve kolistine karşı tüm izolatların duyarlı olduğu bulundu. Çoklu ilaç direnci ise izolatların %94,3'unda tespit edildi. Genotipik analizler sonucunda GSBL sentezleyen E. coli izolatlarında blaTEM (%59,4), blaCTX-M (%34,4) ve blaSHV (%6,3) genleri saptandı. Buna karşın hiçbir izolatta blaOXA genine rastlanılmadı. Sanger sekanslama sonucuna göre, blaCTX-M-55 (%25) geni en sık tespit edilen genotip olarak saptanırken, bunu blaCTX-M-15 (%9,4) ve blaSHV-12 (%6,3) genlerinin takip ettiği bulundu. Özellikle, köpek kökenli izolatlarda blaCTX-M-55'in baskın gen olduğu bulundu. Filogenetik sınıflandırmaya göre izolatların F (%25,7), B1 (%22,9), A (%20), B2 (%11,4), C (%5,7), E (%5,7) ve D (%2,9) gruplarında yer aldığı belirlendi. Çalışmanın sonuçları Sivas'ta sağlıklı ve ishalli olan sahipli yavru kedi ve köpeklerin GSBL sentezleyen E. coli yönünden potansiyel rezervuar olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, GSBL sentezleyen bakteriler dâhil antimikrobiyal dirençli bakteriler pet hayvanlarında da sürekli olarak izlenmeli ve halk sağlığının korunması amacıyla GSBL sentezleyen bakterilerin dağılımının önlenmesi için antibiyotikler bilinçli olarak kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the presence of ESBL-producing Escherichia coli in healthy and diarrheic owned puppies and kittens admitted to the Internal Medicine Clinic of Sivas Cumhuriyet University Veterinary Faculty Animal Hospital was investigated. In addition, genotypic characterization of the isolates and determination of their antimicrobial susceptibility profiles were carried out. A total of 100 rectal swab samples were examined, and ESBL-producing E. coli was isolated from 35% (n=35/100) of the samples. The occurrence of ESBL-producing E. coli was 64% (n=16/25) in diarrheic dogs, 40% (n=10/25) in diarrheic cats, 28% (n=7/25) in healthy dogs, and 8% (n=2/25) in healthy cats. Antimicrobial susceptibility testing revealed that ESBL-producing E. coli isolates exhibited resistance to cefuroxime (100%), ampicillin (97.1%), cefotaxime (88.6%), oxytetracycline (88.6%), tetracycline (82.9%), nalidixic acid (74.3%), chloramphenicol (68.6%), sulfamethoxazole/trimethoprim (57.1%), and ciprofloxacin (45.7%) at varying rates, while all isolates were susceptible (100%) to fosfomycin and colistin. Multidrug resistance was detected in 94.3% of the isolates. Genotypic analysis identified the presence of blaTEM (59.4%), blaCTX-M (34.4%), and blaSHV (6.3%) genes among ESBL-producing E. coli isolates, while no isolate carried the blaOXA gene. According to Sanger sequencing results, blaCTX-M-55 (25%) was determined as the most prevalent genotype, followed by blaCTX-M-15 (9.4%) and blaSHV-12 (6.3%). Notably, blaCTX-M-55 was found to be the dominant gene in dog-derived isolates. Phylogenetic classification revealed that the isolates were distributed among groups F (25.7%), B1 (22.9%), A (20%), B2 (11.4%), C (5.7%), E (5.7%), and D (2.9%). The findings of this study demonstrate that healthy and diarrheic owned puppies and kittens in Sivas may act as potential reservoirs of ESBL-producing E. coli. Therefore, continuous monitoring of antimicrobial-resistant bacteria, including ESBL producers, in companion animals is warranted, and prudent use of antibiotics is essential to prevent the dissemination of ESBL-producing bacteria and to safeguard public health.