Yeni tanı hematolojik maligniteli hastaların toplam diyet antioksidan kapasiteleri ve beslenme durumlarının sağlıklı bireyler ile karşılaştırılması
Comparison of total dietary antioxidant capacity and nutritional status of newly diagnosed patients with haematological malignancy and healthy individuals
- Tez No: 976636
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, yeni tanı almış yetişkin hematolojik maligniteli bireylerin tedavi öncesi diyet toplam antioksidan kapasitesini (DTAK) FRAP (Ferrik Redüktan Antioksidan Gücü) yöntemiyle belirlemek, beslenme durumlarını Global Malnütrisyon Girişimi (GLIM) kriterlerine göre değerlendirmek ve diyet çeşitliliklerini inceleyerek sağlıklı bireylerle karşılaştırmaktır. Çalışmaya Mart–Temmuz 2025 tarihleri arasında bir Eğitim ve Araştırma hastanesinde Hematoloji Polikliniği'ne başvuran, araştırma kriterlerini karşılayan, 18–65 yaş aralığında toplam 34 hematolojik maligniteli birey ve 34 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Vaka grubunun yaş ortalaması 53,55 ± 9,25 yıl, kontrol grubunun yaş ortalaması ise 51,54 ± 8,91 yıl olarak saptanmıştır. Vaka grubunda 18 kadın (%52,9) ve 16 erkek (%47,1), kontrol grubunda ise 21 kadın (%61,8) ve 13 erkek (%38,2) yer almıştır. Hematolojik malignite türlerine göre vaka grubundaki bireylerin 12'si (%35,3) lenfoma, 11'i (%32,4) lösemi ve 11'i (%32,4) multipl miyelom tanısı almıştır. FRAP yöntemiyle hesaplanan DTAK düzeyi, vaka grubunda 3,85 ± 1,58 mmol/gün, kontrol grubunda ise 8,68 ± 3,21 mmol/gün olarak bulunmuştur (p < 0.05). GLIM kriterlerine göre, vaka grubundaki bireylerin %52,2 orta şiddette, %39,1'inde şiddetli malnütrisyon belirlenmiş, %8,7'sinde malnütrisyon saptanmamıştır. Malnütrisyon şiddetti arttıkça DTAK düzeylerinde azalma saptanmıştır (p=0,034). Yağsız vücut kütle indeksi (FFMI) sınıflamasına göre, vaka grubundaki bireylerin %32,4'ü, kontrol grubundakilerin ise %11,8'i düşük kas kütlesine sahiptir (p=0,023). ÜOKÇ sınıflamasına göre, vaka grubundaki bireylerin %23,5'inde, kontrol grubundakilerin ise %5,7'sinde malnütrisyon riski belirlenmiştir (p=0,036). Diyet çeşitliliği düzeyleri ve diyet çeşitlilik skoru değerlendirildiğinde, vaka ve kontrol grupları arasında fark saptanmamıştır (p > 0,05). Vaka grubunun enerji (p=0,028), protein (g/gün) (p=0,038), çinko (p=0,017), E vitamini (p=0,024) ve folat (p=0,011) alımlarının sağlıklı bireylere kıyasla daha düşük olduğu saptanmıştır. Vaka grubunda kahve tüketimi ile DTAK düzeyleri arasında yüksek düzeyde pozitif ilişki saptanmıştır (r=719; p≤0.001). Yeşil sebze (r=0,458; p=0,003), turunçgil (r=0,432; p=0,005), yaş meyve (r=0,347; p=0,022), taze meyve suyu (r=0,331; p=0,028) ve tam tahıllı ekmek (r=0,580; p≤0,001) tüketimleriyle DTAK düzeyleri arasında orta düzeyde pozitif ilişki bulunmuştur. Sonuç olarak, yeni tanı almış hematolojik maligniteli bireylerde tanı anından itibaren bireyin beslenme durumunun değerlendirilmesi ve diyetin yeterli enerji, protein ve antioksidan içeriği yönünden desteklenmesi, beslenme yetersizliklerinin önlenmesine ve beslenme durumunun iyileştirilmesine katkı sağlayacak stratejiler olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the total antioxidant capacity (TAC) of the pre-treatment diet of adults newly diagnosed with haematological malignancies using the FRAP (Ferric Reducing Antioxidant Power) method, to assess their nutritional status according to the Global Initiative for Malnutrition (GLIM) criteria, and to examine their dietary diversity and compare it with that of healthy individuals. The study included a total of 34 individuals with haematological malignancies and 34 healthy volunteers aged 18–65 years who met the study criteria and visited the Haematology Outpatient Clinic at an Education and Research Hospital between March and July 2025. The mean age of the case group was 53.55 ± 9.25 years, while the mean age of the control group was 51.54 ± 8.91 years. The case group included 18 women (52.9%) and 16 men (47.1%), while the control group included 21 women (61.8%) and 13 men (38.2%). According to the types of haematological malignancies, 12 individuals (35.3%) in the case group were diagnosed with lymphoma, 11 (32.4%) with leukaemia, and 11 (32.4%) with multiple myeloma. The DTAC level calculated using the FRAP method was 3.85 ± 1.58 mmol/day in the case group and 8.68 ± 3.21 mmol/day in the control group (p < 0.05). According to GLIM criteria, 52.2% of the individuals in the case group were found to have moderate malnutrition, 39.1% had severe malnutrition, and 8.7% had no malnutrition. A decrease in DTAC levels was observed as the severity of malnutrition increased (p=0.034). According to the fat-free body mass index (FFMI) classification, 32.4% of individuals in the case group and 11.8% of those in the control group had low muscle mass (p=0.023). According to the MUAC classification, 23.5% of individuals in the case group and 5.7% of those in the control group were determined to be at risk of malnutrition (p=0.036). When assessing dietary diversity levels and dietary diversity scores, no difference was found between the case and control groups (p > 0.05). The case group was found to have lower energy (p=0.028), protein (g/day) (p=0.038), zinc (p=0.017), vitamin E (p=0.024) and folate (p=0.011) intakes compared to healthy individuals. A high positive correlation was found between coffee consumption and DTAC levels in the case group (r=0.719; p≤0.001). Green vegetables (r=0.458; p=0.003), citrus fruits (r=0.432; p=0.005), fresh fruit (r=0.347; p=0.022), fresh fruit juice (r=0.331; p=0.028), and whole grain bread (r=0.580; p≤0.001). In conclusion, assessing the nutritional status of individuals with newly diagnosed haematological malignancies from the time of diagnosis and supporting their diet in terms of adequate energy, protein and antioxidant content have been shown to be strategies that contribute to the prevention of nutritional deficiencies and the improvement of nutritional status.