Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Polikliniği'ne başvuran hastalarda deri kanseri sıklığının belirlenmesi ve risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Determination of skin cancer frequency and evaluation of risk factors in patients applying to Karadeniz Technical University Faculty of Medicine Dermatology outpatient clinic
  1. Tez No: 691255
  2. Yazar: ARZU FERHATOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA BAYKAL SELÇUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Deri kanserleri dünyada en sık görülen kanser türüdür ve insidansı her geçen yıl önemli ölçüde artmaktadır. Ülkemizde deri kanseri insidans verileri oldukça sınırlı olup, retrospektif verilerden elde edilmiştir. Çalışmamızda deri kanserlerinin (kutanöz skuamoz hücreli karsinom, bazal hücreli karsinom ve malign melanom) bir yıllık insidansını, bu hastaların sosyodemografik özelliklerini ve deri kanseri açısından risk faktörlerini ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı polikliniğine başvuran, anket doldurarak çalışmaya katılmak için onam veren tüm hasta ve hasta yakınları dahil edilmiştir. Çalışmaya onam veren bireylerin boy, kilo, vücut kitle indeksi, sigara- alkol kullanımı, çay- kahve tüketimi kaydedilmiştir. Bilinen kronik hastalıkları (hipertansiyon, diyabetes mellitus, hiperlipidemi, kardiyovasküler hastalık, hipo-hipertiroidi, deri ve deri dışı malignite öyküsü, organ nakli), takviye ilaç ve D vitamini kullanımları, güneşten korunma alışkanlıkları ve beslenme tarzı değerlendirilmiştir. Klinik olarak deri kanseri şüphesi olan lezyonlar eksize edilerek, patolojiye gönderilmiştir. Klinik ve histopatolojik olarak kutanöz skuamoz hücreli karsinom, bazal hücreli karsinom veya malign melanom tanısı alan hastaların, deri kanseri tipi, lezyon süresi, boyutu ve yerleşim yeri, ağrı kaşıntı-yanma vb semptom varlığı ve histopatolojik özellikleri kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza 7396 kişi dahil edildi, bunlardan 4324'ü (%58,5) kadın, 3072'si (%41,5) erkekti. Yaş aralığı 1 ile 96 arasında olup, ortalama yaş 37,18±2 idi. Yeni deri kanseri tanısı alan toplam 200 hasta tespit edildi ve topluluğun % 2,7'sini oluşturdu. 89 kişide (%1,2) bazal hücreli kanser(BHK), 85 kişide (%1,1) skuamöz hücreli kanser (SHK) ve 33 kişide (%0,4) malign melanom(MM) tespit edildi. 7 hastada birden fazla deri kanseri tipi mevcuttu. Yaş ortalamaları BHK, SHK ve MM için sırasıyla 64,2 (±13,8), 75,04 (±12,2) ve 62,85 (±20)'di. Tanı yaşı dağılımlarına bakıldığında çalışmamızdaki hastaların çoğunluğunu 61-80 yaş aralığındaki hastalar oluşturmaktaydı. 20 yaş ve altındaki kişilerin sadece birinde deri kanseri tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Skin cancers are the most common type of cancer in the world and its incidence is increasing significantly every year. Skin cancer incidence data in our country are quite limited and were obtained from retrospective data. In our study, we aimed to reveal the one-year incidence of skin cancers (cutaneous squamous cell carcinoma, basal cell carcinoma and malignant melanoma), sociodemographic characteristics of these patients and risk factors for skin cancer. Materials and Methods: All patients and their relatives who applied to the Department of Dermatology and Venereal Diseases and gave consent to participate in the study by filling out a questionnaire were included in the study. Height, weight, body mass index, cigarette-alcohol use, tea-coffee consumption of individuals who gave consent to the study were recorded. Known chronic diseases (hypertension, diabetes mellitus, hyperlipidemia, cardiovascular disease, hypo-hyperthyroidism, history of cutaneous and extracutaneous malignancy, organ transplantation), supplemental drug and vitamin D use, sun protection habits and diet were evaluated. Lesions with clinical suspicion of skin cancer were excised and sent to pathology. Skin cancer type, lesion duration, size and location, presence of symptoms such as pain, itching-burning, etc., and histopathological features of patients who were clinically and histopathologically diagnosed with cutaneous squamous cell carcinoma, basal cell carcinoma or malignant melanoma were recorded. Results: 7396 people were included in our study, of which 4324 (58.5%) were female and 3072 (41.5%) were male. The age range was between 1 and 96 years and the mean age was 37.18±2 years. A total of 200 patients diagnosed with new skin cancer were identified and constituted 2.7% of the population. Basal cell cancer(BCC) was detected in 89 patients (1.2%), squamous cell cancer(SCC) in 85 individuals (1.1%), and malignant melanoma(MM) in 33 patients (0.4%). Seven patients had more than one type of skin cancer. The mean ages were 64.2 (±13.8), 75.04 (±12.2) and 62.85 (±20) years for BCC, SCC, and MM, respectively. Considering the distribution of age at diagnosis, the majority of the patients in our study were 61-80 years old. Skin cancer was detected in only one person aged 20 years and younger.