Yeni tanı almış Akut Myeloid Lösemi (AML) hastalarında başvuru esnasında ve kemoterapi sonrası İnvaziv Fungal Enfeksiyon insidansı
Incidence of Invasive Fungal Infection in newly diagnosed Acute Myeloid Leukemia (AML) patients at admission and after chemotherapy
- Tez No: 713208
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BUKET ERTÜRK ŞENGEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Hematolojik maligniteli hastalarda artan invaziv fungal enfeksiyon (İFE) riski beraberinde mortalite ve morbiditenin de artmasına neden olmaktadır. Erken tanı ve tedavi ile bunu azaltmak mümkün olabilir. Bu çalışmada yeni tanı akut miyeloid lösemi (AML) hastalarında kemoterapi (KT) almadan ve aldıktan sonra İFE gelişme insidansını, risk faktörlerini ve bazal toraks bilgisayarlı tomografi (BT) bulgularını değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Ocak 2020-Şubat 2022 tarihleri arasında üç merkezin dahil edildiği çalışmada 18 yaş ve üzeri, ilk başvuruda toraks BT çekilmiş yeni tanı AML hastaları restrospektif olarak tarandı. Hastaların demografik, klinik özellikleri, laboratuvar sonuçları ve BT bulguları hastane otomasyon sistemi üzerinden kaydedildi ve İFE tanısı EORTC/MSG kriterlerine göre değerlendirildi. Hastaların KT öncesi ve sonrası İFE insidansı, bazal BT bulguları ve risk faktörleri karşılaştırıldı. İstatistiksel analizlerde SPSS versiyon 25.0 programı kullanılmıştır. P-değerinin 0.05'in altında olduğu durumlar istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar şeklinde değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 36 kadın, 64 erkek toplam 100 hasta alındı (yaş ortalaması 51,20±16,28 yıl). Çalışma süresince KT öncesi 14 (%70), KT sonrası 6 (%30) olmak üzere toplamda 20 (%20) hastaya İFE tanısıkoyuldu. EORTC/MSG kriterlerine göre, KT öncesi 10 hasta (%71,4) possible , 3 hasta (%21,4) probable invaziv pulmoner aspergilloz (İPA) ve 1 hasta (%7,1) proven mukormikoz olarak değerlendirildi. KT sonrası ise sadece 6 hastada possible İPA saptandı. KT öncesi İFE saptanan grupta diabetes mellitus, solunum semptomları ve ateş İFE saptanmayan gruba göre anlamlı olarak fazla ve C-reaktif protein (CRP) değerleri yüksek bulundu. KT öncesi İFE grubunda, BT'de %85 nodül, %42 konsolidasyon, %14 halo, %14 hava hilal bulgusu saptandı. İFE tanısı koyulanhastalar karşılaştırıldığında KT öncesi grupta öksürük, BT'de multipl nodül ve CRP değerleri KT sonrasına göre anlamlı derecede yüksek bulundu. Sonuç: Bu çalışma İFE'lerın yeni tanı AML hastalarında ilk başvuruda azımsanmayacak sayıdaolduğunu göstermiştir. Özellikle solunum semptomları da olan hastalarda bazal toraks BT çekilmesi erken tanı ve tedavi açısından çok önemlidir. Ancak bunun mortaliteye etkisini değerlendirmek için ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: The increased risk of invasive fungal infection (IFI) in patients with hematological malignancies leads to increased mortality and morbidity. It may be possible to reduce this with early diagnosis and treatment. For this purpose, we aimed to evaluate the incidence of IFI development, risk factors and basal thorax computerized tomography (CT) findings in newly diagnosed acute myeloid leukemia (AML) patients before and after chemotherapy. Material and Method: In the study, in which three centers were included between January 2020 and February 2022, patients aged 18 years and older, newly diagnosed acute myeloid leukemia (AML) patients, who had undergone thoracic CT at the first admission, were retrospectively screened. Demographic, clinical characteristics, laboratory findings and CT findings of the patients were recorded via the hospital automation system, and the diagnosis of IFI was evaluated according to the EORTC/MSG criteria. The incidence of IFI, baseline CT findings and risk factors were compared before and after chemotherapy. SPSS version 25.0 program was used for statistical analysis. Cases where the p value was below 0.05 were considered as statistically significant results. Results: A total of 100 patients, 36 female and 64 male, were included in the study. The mean age is 51.20±16.28 years. A total of 20 (20%) patients were diagnosed with IFI, 14 of them (70%) before chemotherapy and 6 (30%) after chemotherapy. 10 patients (71.4%) diagnosed with IFI before chemotherapy were diagnosed with probable invasive pulmonary aspergillosis (IPA) in 3 patients (21.4%), and proven mucormycosis was diagnosed in 1 patient (7.1%). After chemotherapy, possible IPA was detected in 6 patients. Diabetes mellitus, respiratory symptoms and fever were found to be significantly higher and C-reactive protein (CRP) values were higher in the pre-chemotherapy group than in the non-IFI group. In the pre-chemotherapy IFI group, 85% nodules, 42% consolidation, 14% halo and 14% air crescent findings were detected on CT. Cough, multiple nodules on CT and CRP values were found to be significantly higher in the IFI group before chemotherapy than in the IFI group after chemotherapy. Conclusion: IFI can be seen at a substantial rate in patients with newly diagnosed AML at the first application. It emphasizes the importance of basal thorax CT for early diagnosis and treatment, especially in patients with respiratory symptoms. However, further studies are needed to evaluate its effect on mortality.