Sosyal girişimcilik faaliyetlerinin şirket çatısı altında yürütülmesi:Ticaret hukuku perspektifinden fayda şirketi modeli
Carrying out social entrepreneurship activities within a company structure: The benefit corporation model from a commercial law perspective
- Tez No: 976649
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, öncelikle sosyal girişim ve sosyal girişimcilik kavramlarını kuramsal temelleriyle incelemekte; ardından sosyal girişimcilik faaliyetlerinin şirket çatısı altında yürütülmesini ticaret hukuku perspektifinden ele almakta ve bu bağlamda fayda şirketi modelini kapsamlı biçimde değerlendirmektedir. Sosyal girişimler, toplumsal faydayı öncelikli amaç olarak benimsemekte; ancak bunu bağış, yardım veya kamu desteğine dayanarak değil, piyasa temelli gelir modelleri aracılığıyla sürdürülebilir kılmaya çalışmaktadır. Böylelikle, kâr elde etme motivasyonu ile sosyal misyon arasında çift yönlü bir denge kurulmaktadır. Ne var ki, Türk Ticaret Kanunu, m. 331'de öngörülen“ekonomik ama町artı nedeniyle, anonim şirketlerin kuruluş amacını dar bir çerçeveye oturtmaktadır. Bu durum, sosyal girişimlerin şirketleşme yoluyla kurumsallaşmasını sınırlamakta ve sosyal amaçların şirket esas sözleşmesine açıkça dâhil edilmesini güçleştirmektedir. Buna karşılık, karşılaştırmalı hukukta görülen yeni düzenlemeler, şirketlerin sosyal misyonu kurumsal kimliklerinin ayrılmaz bir parçası haline getirmelerine olanak tanımaktadır. Bu kapsamda, karşılaştırmalı literatürde sosyal girişimcilik faaliyetlerinin şirket bünyesi altında gerçekleşmesine imkân tanıyan ABD'deki Benefit Corporation, İtalya'daki Società Benefit ve Fransa'daki Société à Mission modelleri, geleneksel şirketler hukukunun tek amaçlı yapısını iki amaçlılığa dönüştürerek sosyal misyonu ekonomik amaçla birlikte kurumsal yapıya entegre eden örnekler olarak öne çıkmaktadır. Bu karşılaştırmalı inceleme, Türk hukukunda da şirketlerin sosyal amaçları ekonomik hedeflerle birlikte gerçekleştirmelerine imkân tanıyacak esnek çözümlerin gündeme getirilebileceğini ortaya koymaktadır. Böylelikle, sosyal girişimlerin toplumsal misyonlarını sürdürülebilir biçimde hayata geçirebilmeleri için hukuki bir zemin sağlanması mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study first examines the concepts of social enterprise and social entrepreneurship on their theoretical foundations; then it addresses the conduct of social entrepreneurship activities under the corporate structure from the perspective of commercial law and, in this context, provides a comprehensive evaluation of the benefit company model. Social enterprises adopt social benefit as their primary goal; however, instead of relying on donations, aid, or public support, they seek to ensure sustainability through market-based income models. Thus, a dual balance is established between the motivation to generate profit and the social mission. Nevertheless, the Turkish Commercial Code, due to the“economic purpose”requirement stipulated in Article 331, confines the purpose of incorporation of joint stock companies to a narrow framework. This situation restricts the institutionalization of social enterprises through corporatization and makes it difficult to explicitly include social purposes in the articles of association. In contrast, new regulations emerging in comparative law allow companies to make the social mission an integral part of their corporate identity. In this context, the Benefit Corporation in the United States, the Società Benefit in Italy, and the Société à Mission in France, which enable social entrepreneurship activities to be carried out within corporate structures, stand out as examples that transform the single-purpose focus of traditional company law into dual-purpose structures and integrate the social mission into the corporate framework together with the economic purpose. This comparative analysis reveals that flexible solutions may also be introduced in Turkish law to allow companies to realize social purposes together with economic objectives. In this way, it will be possible to provide a legal basis for social enterprises to implement their social missions in a sustainable manner.