Comparison of swelling properties of alginate beads crosslinked with different cations
Farklı katyonlarla çapraz bağlanmış aljinat boncuklarının şişme özelliklerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 976652
  2. Yazar: YASEEN KHALID KHALEEL AL ATTAR
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. HAKAN KAYGUSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Bilim Dalı
Özet
Polimerler birçok farklı uygulamada yaygın olarak kullanılır, geri dönüştürülmeleri zordur ve genellikle biyolojik olarak parçalanmazlar. Özellikle biyoloji ve tıpta kullanılmak üzere biyolojik olarak parçalanabilir ve biyouyumlu polimerler oluşturmaya yönelik bilimsel ilgi artmıştır. Çünkü bu polimerler doğal kaynaklardan elde edilir, ayrıca toksik değildirler ve çevreye zararsızdırlar, bu nedenle bunlardan hidrojel üretebiliriz. Süper emici polimerler, olağanüstü su tutma özelliğine sahip üç boyutlu çapraz bağlı yapılar olan hidrojellerin özelliklerinin iyileştirilmesiyle üretilebilir. Kahverengi alg ve bakterilerden elde edilen, doğal olarak oluşan bir polisakkarit olan hidrojeller, besin maddeleri, tıp, doku mühendisliği ve çevrenin korunmasında önemli bir rol oynar. Jel oluşturma, nem tutma ve film oluşturma kapasitesi gibi özel niteliklere sahip olduğundan, yara iyileşmesi, ilaç iletimi ve doku rejenerasyonu gibi biyolojik kullanımlarda önemlidir. Sulu aljinat çözeltileri, çapraz bağlamada biyouyumluluk ve esneklik, ayrıca organik ve inorganik malzemelerin dahil edilmesi veya çeşitli çapraz bağlama stratejilerinin uygulanması yoluyla mekanik mukavemetleri, geçirgenlikleri ve işlevsel özellikleri nedeniyle tercih edilir. Sentetik polimerlerle birleştirildiklerinde gelişmiş mekanik mukavemet ve iyileştirme özellikleri göstererek artan doku rejenerasyonunu ve düzenlenmiş ilaç salınımını kolaylaştırırlar. Düşük taşıma kabiliyeti gibi belirli dezavantajlara rağmen, aljinat bileşiklerindeki yeni gelişmeler, özellikle yenilenebilir malzeme geliştirme ve yara iyileştirme alanlarında kullanımlarını genişletmektedir. Aljinat boncukları, güçlü antibakteriyel özelliklere sahip kalsiyum da dahil olmak üzere farklı katyonlar kullanılarak çapraz bağlanmıştır. Boncuklar yara iyileştirme amaçlarını etkileyebilir ve genellikle onu iyileştirmek veya bağışıklık sistemi tepkisini ve antibakteriyel özellikleri daha az aşırı hale getirmek için düzenleme veya küçük değişiklikler yapma yeteneğine sahip belirli parçacıkların varlığıyla artar. Biyolojik olarak uyumlu maddeler oluşturmak için esnek bir çerçeve, çeşitli biyomedikal uygulamalar için uygun yerleşik antibakteriyel özelliklere sahip katyon çapraz bağlı aljinat malzemeleri kullanılarak sağlanmıştır. Bu çalışmada, boncuklar üretmek için farklı katyonlarla çapraz bağlama yapmak için %2'lik aljinat çözeltisi kullanıldı, bu boncuklar farklı çözeltide şişme testi ile uygulandı. Ayrıca, antibakteriyel özelliklerini karşılaştırarak, mevcut çalışma, katyon seçiminin boncukların antibakteriyel özelliğini etkileyip etkilemediğini ve bakteri büyümesini nasıl engellediğini bulmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Polymers are widely employed in many different applications, they are difficult to recycle and generally are not biodegradable. Scientific interest in creating biodegradable and biocompatible polymers has increased, especially for use in biology and medicine, because they come from natural sources, also they are non-toxic and environmentally benign, so we can make hydrogel from them. Superabsorbent polymers can be made by improving the characteristics of hydrogels, which are three-dimensional cross-linked structures with exceptional water retention. It plays important role in nutrients, medical, tissue engineering and protection of the environment, naturally occurring polysaccharide that is derived from brown algae and bacteria. It is essential in biological uses like wound healing, medication delivery and tissue regeneration because it has special qualities like gelling, moisture retention and film-forming capacity. Aqueous alginate solutions are preferred due to the biocompatibility and flexibility in crosslinking. Also, their mechanical strength, permeability and functional properties through the incorporation of organic and inorganic materials or the application of diverse crosslinking strategies. They combined with synthetic polymers demonstrate enhanced mechanical strength and healing properties, facilitating increased tissue regeneration and regulated drug release. Even with specific disadvantages like lower carrying ability, novel developments in alginate compounds are expanding their uses, especially in the fields of renewable material development and wound healing. Alginate beads have been cross-linked using different cations, including calcium, which has strong antibacterial properties. Beads may affect the wound healing purposes and are increased by presence of certain particles, which have the ability to regulate or making small changes, typically, so as to improve it or take it less excessive to the immune system response and antibacterial properties. Flexible framework for creating biologically compatible substances have built-in antibacterial characteristics appropriate for a range of biomedical applications were provided using cation cross-linked alginate materials. In this study, 2% alginate solution was used for crosslinking with different cations to produce beads, these beads were applied by swelling test in different solution. And by comparing their antibacterial properties, the current study aims to figure out if the cation selection influences the antibacterial property of the beads and how they inhibit bacterial growth.