Kırklareli konut yerleşimi üzerine bir inceleme
A Research about Kırklareli houses
- Tez No: 97669
- Danışmanlar: PROF. DR. ATAMAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Trakya'nın küçük ama önemli bir parçası olan Kırklareli, bir çok uygarlığın beşiği olmuştur.Toprakların ilk sahipleri oldukları iddia edilen Traklar'dan Osmanlılarca uzanan kültür geçmişi günümüze büyük izler bırakmıştır.Bu kültür sentezinin en güzel yapıtları olan konutlar,Kırklareli tarihinde önemli yer tutmaktadır. Araştırmanın ilk bölümü Kırklareli kentinin coğrafî ve tarihsel özelliklerinin araştırılmasını içerir.Ay rica bu bölümde kiliseler diyarı“Kırkkilise”olarak anılan Kırklareli adı konu edilmiştir. 1 980 yılından bu yana süren Kırklareli arkeoloji kazıları sonucu özellikle yazılı tarih öncesi döneme ait bir çok bilgi elde edilmiştir.İkinci bölümde bu döneme ait konut yerleşimleri,yaşam biçimi ve yapı tipleri ele alınmıştır. Yazılı tarih öncesi dönemi,Romalılar ile başlayıp Osmanlılar ile son bulan yazılı tarih dönemi izlemektedir.Konut yerleşimlerini etkileyen önemli bir unsur da şehir dokusu ve gelişimleridir.Şehir planlarının incelenmesi ile başlayan üçüncü bölüm Yayla bölgesi konutlarının bir bölümünün görsel, bir bölümünün ayrıntılı tanımlamasının yapıldığı çalışmaları kapsar.Bu bölüm sonunda konutların mimari özellikleri incelcneı ek,vörenin verileri belirlenmiştir.Son bölümde ise 19yy.da başlayan yeni yerleşim ve konut anlayışı ile eski doku arasındaki farklar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Kırklareli which is the small but important part of Trakya,had been the center of civilizations in ancient times.The culture,among Thrakes who was known the first native of Kırklareli, to Osmanlı had left so many traces.The houses which are the most beautiful works of this culture,replace so important place in Kırklareli history.In the first part of research,geographical and historical properties of Kırklareli are examined.In addition, in this part the name of Kırklareli which was known the houses of churches“Kirkkilise”is mentioned.The archaelogical works which was continued among 1 980,give us so many important information about the ancient times of history.In the second part,tne houses of this period, the life of region and building types are narrated.The period among Roma to Osmanlı follows the ancient times.The texture of cities and its developments the most important fact in housing projects.The third part which begins with improvement project of the city, contains the general architectural properties of Yayla houses. At the end of this part properties of houses are examined in order to give the datums of Kirklareli.At the last part,the differences between 19th. and 20th. century and houses of this period is mentioned.