İnsan davranışları-kentsel mekan etkileşimi, Kadıköy, Çarşıiçi örneği
Human behaviour-urban space interaction case study: Kadıköy, Çarşıiçi area
- Tez No: 97670
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLŞEN ÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, kentin mekansal kurgusunda insan davranışları - kentsel mekan etkileşimini ele almaktır. Yüzyıl ortalarında kentlerde yaşanmaya başlanan sorunlar, kentin farklı biçimlerde ele alınması gerektiği fikrini doğurmuş, bu konudaki en kapsamlı çalışmalar da 1960 ve 1970'lerde yapılmıştır. insan, çevresiyle etkileşiminde, öncelikle algılama yoluyla çevresinden bilgi edinir, bu bilgi sonucunda bilişsel taslaklar oluşturur. Taslakların önemi, çevreden edinilen yeni bilgilerin düzenlenmesine izin vermesidir. Böylece insan edindiği yeni bilgileri eskileriyle karşılaştırarak kaydetmekte ve değerlendirmektedir. Kişinin çevresine verdiği davranışsal tepki ise grup kimliğine ve sosyo-kültürel özelliklerine göre ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla bilgi kaynağı olarak çevrenin özellikleri, mekanların biçimlenişleri, dokusu, arayüzleri, kamusal / özel alan sistemleri, geçirgenliği önemlidir. Bütün bunları içeren, kentin mekansal kurgusu ise incelikli düşünülmüş olmalıdır. Bunların sınanması için Kadıköy çarşı içi alanında çalışma yapılmıştır. Kentin mekansal kurgusu ve bu kurgu içinde yer alan sokaklar, meydanlar, açık alanlar imgelemeye, bilişsel taslaklara, aidiyet ve kimlik duygularının oluşmasına izin verirken, mekansal kurgunun sosyo-kültürel davranış örüntülerine uygun kurulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the human behaviour - urban space interaction in urban space structure. In the middle of last century, the problems of the living in modern cities, require to examine the city in different ways. So the pioonering works on this field that is the study interests, made between 60's to 70's. Men obtain information from his environment with perceptual process and use this information to make cognitive schematas. The importance of the schematas is they allow to organize the new information that comes from environment. So men register the new informations, compare them with the olds and interpret all of them. The behavioral reaction of men to his environment is relevent to his group identity and his socio-cultural background. Thus the characteristics of environment, form of spaces, building facades, urban fabric and permeability of urban space as a source of information, all of these are important for the behavioural processes. For to examine this knowledge, Kadiköy Çarşı İçi area has choosen as the study of this case. Urban space structure, streets, squares and open spaces in this structure allows that a person to imagine, to make cognitive schematas, to feel belonging and identity. On the other hand it's necessary that urban fabric have also to built according to socio-cultural behaviour patterns.