Algılanan ebeveyn tutumları, psikolojik iyi oluş ve romantik ilişki doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between perceived parental attitudes, psychological well-being, and romantic relationship satisfaction
  1. Tez No: 976700
  2. Yazar: TUĞÇE TUĞCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, algılanan ebeveyn tutumları, psikolojik iyi oluş ve romantik ilişki doyumu arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada, bireylerin ebeveynlerinden algıladıkları tutumların yetişkinlikteki psikolojik iyi oluş düzeyleri ve romantik ilişkilerden elde ettikleri doyumla nasıl ilişkilendiği ele alınmıştır. Ayrıca psikolojik iyi oluşun, algılanan ebeveyn tutumları ile romantik ilişki doyumu arasındaki ilişkide aracılık rolü üstlenip üstlenmediği de araştırmanın odak noktalarından biridir. Araştırma nicel yöntemle yürütülmüş olup ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini, 18–55 yaş aralığında, romantik ilişki deneyimine sahip 448 katılımcı oluşturmaktadır. Veriler, Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ve İlişki Doyumu Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler korelasyon, regresyon ve aracılık analizleriyle test edilmiştir. Bu araştırmada algılanan ebeveyn tutumları, psikolojik iyi oluş ve romantik ilişki doyumu arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışma, 18-55 yaş aralığında romantik ilişkisi bulunan bireylerden elde edilen verilerle gerçekleştirilmiş ve korelasyon analizleri kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, h₁ hipotezi (algılanan ebeveyn tutumları ile romantik ilişki doyumu arasındaki ilişki) kısmen kabul edilmiş, reddedicilik boyutunun ilişki doyumunu olumsuz, duygusal sıcaklığın ise olumlu yönde etkilediği, ancak aşırı koruyuculuk ile ilişki doyumu arasında anlamlı bir ilişki bulunmadığı görülmüştür. h₂ hipotezi (algılanan ebeveyn tutumları ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişki) de kısmen desteklenmiş, reddedicilik düşük psikolojik iyi oluşla, duygusal sıcaklık ise yüksek psikolojik iyi oluşla ilişkili bulunmuştur. Aşırı koruyuculuk boyutu bu bağlamda anlamlı bir etki göstermemiştir. h₃ hipotezi (psikolojik iyi oluş ile romantik ilişki doyumu arasındaki ilişki) ise tam olarak doğrulanmış ve iki değişken arasında orta düzeyde güçlü, pozitif yönlü bir ilişki saptanmıştır. Elde edilen bulgular, ebeveyn tutumlarının bireylerin hem psikolojik iyi oluşları hem de romantik ilişkilerindeki doyum düzeyleri üzerinde önemli etkiler yarattığını ortaya koymaktadır. Araştırma sonuçları, ebeveynlik tarzlarının yalnızca çocukluk döneminde değil, genç yetişkinlikte de bireylerin ruh sağlığı ve ilişkisel uyumlarını belirlemede kritik bir rol üstlendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between perceived parental attitudes, psychological well-being, and romantic relationship satisfaction. The study examines how individuals' perceived parental attitudes relate to their levels of psychological well-being and satisfaction with romantic relationships in adulthood. Furthermore, one of the research focuses on whether psychological well-being plays a mediating role in the relationship between perceived parental attitudes and romantic relationship satisfaction. The research was conducted using quantitative methods and a correlational screening model. The study sample consisted of 448 participants aged 18–55 with romantic relationship experience. Data were collected using the Perceived Parental Attitudes Scale, the Psychological Well-being Scale, and the Relationship Satisfaction Scale. The obtained data were tested using correlation, regression, and mediation analyses. This study examined the relationships between perceived parental attitudes, psychological well-being, and romantic relationship satisfaction. The study was conducted with data obtained from individuals in romantic relationships aged 18–55, and correlation analyses were used. According to the analysis results, the h₁ hypothesis (the relationship between perceived parental attitudes and romantic relationship satisfaction) was partially accepted, with rejection negatively impacting relationship satisfaction and emotional warmth positively impacting relationship satisfaction. However, no significant relationship was found between overprotection and relationship satisfaction. The h₂ hypothesis (the relationship between perceived parental attitudes and psychological well-being) was also partially supported, with rejection associated with lower psychological well-being and emotional warmth associated with higher psychological well-being. The overprotection dimension did not exhibit a significant effect in this context. The h₃ hypothesis (the relationship between psychological well-being and romantic relationship satisfaction) was fully confirmed, with a moderately strong, positive relationship between the two variables. The findings reveal that parental attitudes have significant effects on both individuals' psychological well-being and their levels of satisfaction in their romantic relationships. The research results demonstrate that parenting styles play a critical role in determining individuals' mental health and relational adjustment not only in childhood but also in young adulthood.