The emergence and politicization of Anatolian capital in the context of Turkey's capitalist development between 1960-1980
Türkiye'nin kapitalistleşmesi bağlamında Anadolu sermayesinin siyasallaşması: 1960-1980
  1. Tez No: 976699
  2. Yazar: CİHAN AKDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ÇAKMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Türkiye'nin kapitalistleşmesi bağlamında Anadolu sermayesinin ortaya çıkış dinamiklerini ve siyasallaşma süreçlerini incelemektedir. Osmanlı'dan Cumhuriyet'e geçişte üretici güçlerin dönüşümüyle sanayi ve ticaret burjuvazisinin oluşumu, kapitalist ilişkilerin kurumsallaşmasının temel zeminini oluşturmuştur. 1960 sonrası dönemde kapitalizmin genişleme aşamasına girilmesi, devletin yönlendirici ekonomik politikaları ve ithal ikameci sanayileşme stratejileri, Anadolu'nun küçük ve orta ölçekli sermaye gruplarının ekonomik alanda görünür hale gelmesini hızlandırmıştır. Bu dönem aynı zamanda Cumhuriyet'in modernleşmeci paradigmaları bağlamında dışlanan İslamcılığın siyasal özneleşme süreci olarak ele alınmaktadır. Burada öne çıkan Milli Görüş, Anadolu sermayesinin ekonomik çıkarlarını İslamcı ideolojiyle eklemleyerek bu iki unsuru ortak bir siyasal söylem ve toplumsal mobilizasyon zemini üzerinde artiküle etmiştir. Bu bakımdan, bu tez Anadolu sermayesinin yalnızca ekonomik bir aktör olarak değil, aynı zamanda hegemonik mücadelelerin içinde şekillenen siyasal ve ideolojik bir özne olarak konumlanışını ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the dynamics of the emergence of Anatolian capital and its politicization processes within the context of Turkey's capitalist transformation. The transformation of productive forces during the transition from the Ottoman Empire to the Republic, along with the formation of the industrial and commercial bourgeoisie, laid the fundamental groundwork for the institutionalization of capitalist relations. The entry into the expansion phase of capitalism after 1960, the state's directive economic policies, and import substitution industrialization strategies accelerated the emergence of small and medium-sized capital groups in Anatolia in the economic sphere. This period is also considered as the process of political subjectification of Islamism, which was excluded in the context of the Republic's modernizing paradigms. The prominent National View movement of this period articulated the economic interests of Anatolian capital with Islamist ideology, bringing these two elements together on a common platform of political discourse and social mobilization. In this respect, this thesis addresses the positioning of Anatolian capital not only as an economic actor but also as a political and ideological subject shaped within hegemonic struggles.