Müşteri dostu spor merkezi algısının ve egzersiz ortamında algılanan özerklik desteğinin müşteri memnuniyetine etkisi: Sağlıklı yaşam ve spor merkezleri üyeleri üzerine bir araştırma
The effect of the perception of customer-friendly sports center and perceived autonomy support in the exercise environment on customer satisfaction: A study on members of healthy life and sports centers
  1. Tez No: 976722
  2. Yazar: ÇETİN IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN FARUK ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, sağlıklı yaşam ve spor merkezi müşterilerinin spor merkezlerinde egzersiz ortamında eğitmenden kaynaklanan algılanan özerklik desteğinin ve müşteri dostu merkez algısının müşteri memnuniyeti üzerindeki etkisini belirlemektir. Ayrıca müşterilerin farklı demografik özelliklere sahip olmasının özerklik desteği, müşteri dostu merkez algısı ve memnuniyet algılamalarında farklılık meydana getirip getirmediğini incelenmeye çalışılmıştır. Yapılan çalışma, deneysel olmayan nicel bir araştırma tasarımına sahip olup yapılma metoduna göre tarama modelidir. Araştırmanın örneklem grubunu Konya il merkezinde dört farklı sağlıklı yaşam ve spor merkezlerinde düzenli olarak spor hizmeti alan 525 üye oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Egzersiz Ortamında Eğitmenden Kaynaklanan Algılanan Özerklik Desteği Anketi”,“Spor Merkezlerinde Müşteri Dostu Ölçeği”ve son olarak“Memnuniyet Alt Ölçeği”kullanılmıştır.“ Spor Merkezlerinde Müşteri Dostu Ölçeği ”araştırmacı tarafından uyarlanmıştır. Çalışmada kullanılan“Spor Merkezlerinde Müşteri Dostu Ölçeği”ne yönelik açıklayıcı faktör analizi (AFA) ve ölçeğin yapı geçerliliği için doğrulayıcı faktör analizleri 350 kişilik farklı bir gurup üzerinde uygulanmıştır. Gruplar arasındaki farklılıklar incelenirken değişkenlerin normal dağılımdan gelmeleri nedeniyle 2 bağımsız grup karşılaştırma testlerinden bağımsız örneklemler t-testi ve 3 veya daha fazla bağımsız grup karşılaştırma testlerinden Anova (varyans analizi) testi kullanılmıştır. İlişkilerin belirlenmesine ve hipotezlerin test edilmesine yönelik yapısal eşitlik modeli (YEM) uygulanmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Çalışmada kullanılan ölçekten elde edilen verilerin analizi SPSS ve AMOS paket programı kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda, farklı demografik özelliklere sahip olmalarının müşterilerin egzersiz ortamında eğitmenden kaynaklanan algılanan özerklik desteği, müşteri dostu merkez algısı ve memnuniyetlerinde benzerlik ve farklılıklar tespit edilmiştir. Araştırmada bulunan bir başka sonuç ise sağlıklı yaşam ve spor merkezinde egzersiz ortamında eğitmenden kaynaklanan algılanan özerklik desteğinin ve müşteri dostu merkez algısının müşteri memnuniyetini olumlu etkilediğidir. Elde edilen sonuçlar, spor hizmetleri sunan işletmelerin pazarlama ve yönetim stratejileri oluşturmaları açılarından önemli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effect of perceived autonomy support from the trainer and customer-friendly center perception on customer satisfaction in the exercise environment of healthy living and sports center customers. In addition, it was tried to examine whether having different demographic characteristics of customers makes a difference in their perceptions of autonomy support, customer-friendly center perception and satisfaction. The study has a non-experimental quantitative research design and is a survey model according to its method. The sample group of the research consists of 525 members who regularly receive sports services in four different healthy living and sports centers in Konya city center.“Personal Information Form”,“Questionnaire on Perceived Autonomy Support from the Trainer in the Exercise Environment”,“Customer Friendliness Scale in Sports Centers”and finally“Satisfaction Subscale”were used as data collection tools.“Customer Friendliness Scale in Sports Centers”was adapted by the researcher. Exploratory factor analysis (EFA) for the“Customer Friendliness Scale in Sports Centers”and confirmatory factor analysis for the construct validity of the scale were applied on a different group of 250 people. While examining the differences between the groups, independent samples t-test from 2 independent group comparison tests and Anova (analysis of variance) test from 3 or more independent group comparison tests were used since the variables came from normal distribution. Structural equation modeling (SEM) was applied to determine the relationships and test the hypotheses and the results were evaluated. The data obtained from the scale used in the study were analyzed using SPSS and AMOS package programs. As a result of the study, similarities and differences were found in the perceived autonomy support, customer-friendly center perception and satisfaction of customers with different demographic characteristics arising from the instructor in the exercise environment. Another result of the study is that perceived autonomy support from the trainer in the exercise environment and customer-friendly center perception positively affect customer satisfaction in a healthy living and sports center. The results obtained are considered important in terms of creating marketing and management strategies for businesses providing sports services.