Dynamic analysis of a shop crane and design customization
Bir atölye vincinin dinamik analizi ve inşaat sektörü için modifikasyonu
- Tez No: 976723
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN BAŞTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Bilim Dalı
Özet
Kaldırma ve taşıma ekipmanları inşaat ekipmanları arasında önemli bir yere sahiptir. Kule vinçler, mobil vinçler, paletli vinçler, inşaat telehandler'ları, elektrikli vinçler, kazıcı yükleyiciler, makaslı platformlar, sepetli vinçler ve hatta ekskavatörler kaldırma ve taşıma makinelerine örnektir. Tüm bu makinelerin değişken güç kaynakları, değişken kaldırma kapasiteleri ve farklı çalışma alanları vardır. Öte yandan, zemin veya atölye vinçleri, çoğunlukla fabrikalarda, atölyelerde, açık lojistik depolarında vb. olmak üzere endüstriyel çalışma ortamlarında kullanılan bir tür Mobil Vinçtir. Zemin vinçleri ayrıca inşaat sahalarında da kullanılır ve bu, cam cephe yerleştirme uygulamaları ve bu tür özel kurulum görevleri içindir. Zemin vinçlerinin kaldırma kapasiteleri 200 kg'dan az olabilir ve 1500 kilograma kadar çıkabilir. Kapasite, gerekli çalışma yüküne bağlıdır. Bu makalenin hedefi, çok katlı bir bina inşaatında, özellikle betonarme döşemeler veya yeni dökülmüş taze betonarme döşemeler üzerinde taşıma ve kaldırma işlemleri için, demir donatıyı, kalıp parçalarını ve iskele parçalarını taşımak, yüklemek ve boşaltmak için 250 kg kaldırma kapasiteli mini zemin vinci kullanma olasılığını araştırmaktır. Hafif bir vinç tertibatı elde etmek için bir atölye vincinin modifikasyonu için statik ve dinamik yüklere dayalı bir dinamik ve yapısal analiz gerçekleştirilmiştir
Özet (Çeviri)
Lifting and carrying equipment have a considerable place among the construction equipment. Tower cranes, mobile cranes, crawler cranes, construction telehandlers, electric hoists, back hoe loaders and even excavators are examples of lifting and carrying machines. Scissor lifts, cherry pickers are also other machines. All these machines have variable power sources, variable lifting capacities and different work spaces. Floor cranes are also used on construction sites and this is for the applications of glass facade placements and such specific installation tasks. Floor cranes might have little lifting capacities from 200 kg and can reach up to a capacity of 1500 kilograms. The capacity depends on the required working load. The target of this study is to investigate the possibility of using mini floor crane of 250 kg lifting capacity on a multistorey building construction, specifically for carrying and lifting operations on reinforced concrete slabs or newly poured fresh reinforced concrete slabs in order to carry, load and unload rebar frames, formwork pieces and falsework pieces. A dynamic and a structural analysis are performed based on static and dynamic loads for modification of a shop crane in order to obtain a light crane assembly to be used in the construction environment.