Discovering sustainable ecosystem with green iot
Yeşil nesnelerin teknolojisiyle sürdürülebilir ekosistemi keşfetmek
- Tez No: 976744
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ Abdullahi Abdu Ibrahim
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Bilim Dalı
Özet
Nesnelerin İnterneti (IoT), çok sayıda bağlı cihazın veri elde etmesini, analiz etmesini ve kullanmasını sağlayan en yaygın kullanılan kavramlardan biridir. Ancak, IoT'deki nesne ve cihazların artan bağlantısı, güç tüketimi ve e-atık üretimiyle bağlantılı ciddi çevresel sorunları beraberinde getirir. Bu makale, IoT'nin çevreye verebileceği olumsuz etkileri azaltmak için verimli enerji teknolojileri, geri dönüştürülmüş/yeniden kullanılabilir malzemeler ve yeşil enerji kullanımını kapsayan“Yeşil IoT”olasılığını incelemeyi amaçlamaktadır. Enerji tasarruflu Yeşil IoT teknolojilerinin tasarımlarının incelendiği araştırmada vaka çalışmaları ve gerçek dünya uygulamaları kullanılmış ve Yeşil IoT teknolojilerinin enerji kullanımını önemli ölçüde azaltabileceği, emisyonları kontrol edebileceği ve daha sürdürülebilir bir IoT ortamını destekleyebileceği gösterilmiştir. Birçok makale incelenmiş ve katkı alanlarından bazıları, akıllı şehirler, sağlık hizmetleri ve endüstriyel otomasyon alanlarında IoT sistemlerinde enerji verimliliğinin iyileştirilmesini sağlayan Yeşil Radyo Frekansı Tanımlama (RFID), enerji toplayıcı cihazlar ve düşük güç iletişim protokolü gibi teknolojileri etkinleştirmektedir. Ayrıca, bu makale, protokol koordinasyon eksikliği ve etkisiz politika önlemleri de dahil olmak üzere Yeşil Nesnelerin İnterneti'nin uygulanmasından kaynaklanan temel sorunları özetlemektedir. Sonuçlar, Yeşil Nesnelerin İnterneti'nin (IoT) IoT müdahalelerindeki sürdürülebilirlik eksikliği konusundaki endişeler göz önüne alındığında uygulanabilir bir çözüm olduğunu teyit etmekte ve politika yapıcılara ve yöneticilere, yaşam kalitesinin iyileştirilmesi ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması için bu tür teknolojilerin sunduğu fırsatlardan en iyi şekilde yararlanırken, IoT'nin daha az zararlı bir ayak izi oluşturma konusunda potansiyel yönlendirmeler ve stratejiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Internet of things (IoT) is one of the most extensively used concepts that enables large numbers of connected devices to obtain data, analyse it, and utilize it. However, the increased connectivity of objects and devices in IoT brings serious environmental problems, namely those connected with power consumption and e-waste generation. This paper aims to examine the possibility of“Green IoT”which encompasses using efficient energy technologies, recycled/reusable materials, and green energy to reduce the adverse effects IoT could cause to the environment. Case studies and real-world applications are used in the research where energy-efficient designs of Green IoT technologies are studied to show that Green IoT technologies can drastically minimize energy use, control emissions, and promote a more sustainable IoT environment. Several papers have been studied and some of the areas of contribution include enabling technologies which include Green Radio Frequency Identification (RFID), energy harvester devices, low power communication protocol, all of which enable improvement of energy efficiency in the IoT systems across smart cities, healthcare, and industrial automation. Furthermore, this paper outlines key issues arising from the application of Green IoT, including lack of protocol coordination and ineffective policy measures. The results confirm Green IoT as a viable solution regarding concerns over the lack of sustainability in IoT interventions and provide potential directions and strategies for policy makers and executives on how to create a less damaging footprint of IoT while making the most of the opportunities such technologies offer for the improvement of the quality of life and the creation of sustainable development.