Serebral palsili çocuklarda kinezyolojik gövde bantlamasının gövde kontrolüne ve dengeye etkisi
The effects of kinesiological trunk taping on trunk control and balance in children with cerebral palsy
- Tez No: 976743
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN BASKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın amacı spastik serebral palsili çocuklara kinezyolojik bant uygulamasının gövde kontrolü ve dengeye etkisi incelemektir. Çalışmaya yaş ortalaması 8,56±5,14 yıl olan 30 sp'li birey dahil edilmiştir. Dört hafta boyunca uygulanan kinezyolojik bantlama çalışması, tedavi öncesi ve sonrası değerlendirmeleri ile gerçekleştirilmiştir. Bu değerlendirmeler gonyometrik ölçümler, kaba motor fonksiyon sınıflama sistemi (KMFSS) , fonksiyonel bağımsızlık ölçümü (WeeFIM), pediatrik berg denge ölçeği (PBS), oturma değerlendirme skalası (SAS), gövde kas testi değerlendirmesi ve spastisite değerlendirmesinden oluşmaktadır. Çalışmaya katılan çocukların serebral palsili bireylerde fizyoterapi yaklaşımları ile kinezyolojik bant uygulaması tedavi öncesi ve sonrası karşılaştırıldığında WeeFIM ve PBS sonuçlarını anlamlı düzeyde olumlu etkilemiştir. SAS sonuçlarında ise anlamlı bir değişiklik yaratmamıştır. Gövde kontrolünde eklem hareket açıklığının arttırılması yönünde ve uzun vadeli çalışıldığında denge aktivitelerinde olumlu yönde etkisi görülmüştür. Bu bulgular sp'li bireylerde kinezyolojik bantlamanın fizyoterapi yaklaşımlarına ek olarak uygulaması etkili bir tedavi yaklaşımıdır. Bu çalışma, kinezyolojik bantlama tekniğinin etkinliğine yönelik elde edilen bulgular doğrultusunda, yöntemin klinik alandaki uygulamalarına ışık tutmakta ve farklı hasta gruplarında yürütülecek daha kapsamlı, kontrollü ve uzun vadeli araştırmalara bilimsel bir zemin hazırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of kinesiological taping on trunk control and balance in children with spastic cerebral palsy (CP). The study included 30 CP individuals with an average age of 8.56 ± 5.14 years. Kinesiological taping was applied for four weeks, with pre- and post-treatment assessments. These assessments included goniometric measurements, the Gross Motor Function Classification System (GMFCS), the Functional Independence Measure for Children (WeeFIM), the Pediatric Berg Balance Scale (PBS), the Sitting Assessment Scale (SAS), trunk muscle strength evaluation, and spasticity assessment. When comparing pre- and post-treatment results for children with cerebral palsy who received physiotherapy interventions alongside kinesiological taping, significant improvements were observed in the WeeFIM and PBS scores. However, no significant changes were found in the SAS scores. Trunk control showed positive effects in terms of increased joint range of motion, and long-term effects on balance activities were also observed. These findings suggest that kinesiological taping is an effective treatment approach when applied in addition to physiotherapy interventions for individuals with CP. This study, based on the findings regarding the effectiveness of the kinesiological taping technique, sheds light on its clinical applications and lays a scientific foundation for more comprehensive, controlled, and long-term research to be conducted in different patient groups.