Suudi Arabistan, Katar ve İran'ın petrol rezervi, üretimi, tüketimi ve Rusya'yla karşılaştırmalı analizi
Oil reserve, production, consumption of Saudi Arabia, Qatar and İran, and comparative analysis with Russia
  1. Tez No: 976764
  2. Yazar: TUĞGAN KESGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİĞİNÇE OKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Ekonomi Politiği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu Ekonomi Politiği Bilim Dalı
Özet
Petrol günümüzde halen tüm dünyada kullanılmakta olan temel enerji kaynaklarından birisi konumundadır. Ancak her geçen gün dünya alternatif enerji kaynakları arayışını arttırmaktadır. Gerek fosil yakıtların çevreye verdiği zararlar, gerekse ithalatçı ülkelerin daha düşük maliyetli enerji kaynaklarına erişme arzusu petrol ihracatçısı ülkeleri de gelecekle ilgili alternatif gelir kaynaklarına yatırım yapmaya sevk etmektedir. Bu çalışmada küresel petrol piyasasının önemli aktörlerinden Rusya, OPEC üyesi ve ekonomisi yüksek oranda petrol gelirlerine dayalı olan; Suudi Arabistan, Katar ve İran ile karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Seçili ülkelere ait 1991-2018 periyodundaki petrol rezervleri, petrol üretimleri, petrol tüketimleri ve petrol ihracatından elde edilen gelirlerin; GSYİH'ları üzerindeki etkilerinin belirlemesi amacıyla, ilk aşamada homojenlik testi ve yatay kesit bağımsızlığı test edilmiştir. Daha sonra, birinci nesil ve ikinci nesil durağanlık testleri uygulanmıştır. Diğer aşamada, LM Bootstrap panel eşbütünleşme testinden faydalanılmıştır. Uzun dönem eşbütünleşme katsayı tahminleri Tam Değiştirilmiş En Küçük Kareler Yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Son aşamada Dumitrescu ve Hurlin (2012) Nedensellik analizi uygulanmıştır. Sonuç bölümünde Suudi Arabistan, Katar ve İran'a ilişkin bulgular; Rusya'ya ait bulgular ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Oil is one of the main energy sources that is still used all over the world today. However, the world is increasing the search for alternative energy sources with each passing day. Both the damage caused by fossil fuels to the environment and the desire of importing countries to access lower-cost energy resources drive oil-exporting countries to invest in alternative income sources for the future. İn this study, Russia, which is one of the important actors of the global oil market, has been analyzed comparatively with Saudi Arabia, Qatar and Iran, which are members of OPEC and whose economy is highly dependent on oil revenues. The homogeneity test and cross-section independence were tested at the first stage in order to determine the effects of oil reserves, oil production, oil consumption and revenues from oil exports on GDP with the data of the selected countries for the period 1991-2018. Later, first generation and second generation stability tests were applied. In the next step, the LM Bootstrap panel cointegration test was used. Long-term cointegration coefficient estimates were made by FMOLS test. In the last step, Dumitrescu and Hurlin Causality analysis was applied. In the conclusion part; findings regarding Saudi Arabia, Qatar and Iran were compared with the findings of Russia.