Hastanelerin iş sağlığı ve güvenliği yönünden incelenmesi vebölüm bazlı risk değerlendirmesi
Inspection of hospitals in terms of occupational health and safety and department-based risk assessment
  1. Tez No: 976763
  2. Yazar: SEDA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN UCAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hospitals
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Hastanelerde ve sağlık hizmeti sunulan kurumlarda sağlık hizmetlerinin devamlılığının sağlanması ve kalitesinin korunması ancak sağlık çalışanlarını meydana gelebilecek her türlü tehlike ve riskten korumak ile mümkün olabilir. Bu durum sağlanabilir ve kurumda bir kültür haline getirilebilir ise ileride yaşanabilecek iş kazaları ve meslek hastalıklarının da büyük bir çoğunluğuna karşı etkili savunma mekanizması geliştirilmiş olur. Böylelikle sadece sağlık çalışanları değil kurumun itibarı ve hastaların güvenliği de büyük ölçüde sağlanmış olur. Yapılan bu yüksek lisans tez çalışması kapsamında sektörle ilgili literatürde kapsamlı olarak araştırmalar yapılmış olup hastanelerde iş sağlığı ve güvenliği kapsamındaki tehlike ve risk faktörleri irdelenmiş, iş kazalarına sebep olan tehlikeler tespit edilip, analiz edilerek, bölüm bazlı detaylı risk değerlendirmesi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Hospitals, which include various professional groups and are in the very dangerous class, are one of these workplaces. Ensuring the continuity of health services and preserving their quality in hospitals and health institutions is only possible by protecting health workers from all kinds of dangers and risks that may occur. If this situation can be achieved and turned into a culture in the institution, an effective defense mechanism will be developed against the vast majority of occupational accidents and diseases that may occur in the future. In this way, not only the health workers but also the reputation of the institution and the safety of patients will be ensured to a great extent. Within the scope of this master's thesis study, comprehensive research has been conducted in the literature related to the sector, and the dangers and risk factors within the scope of occupational health and safety in hospitals have been examined, the dangers that cause occupational accidents have been identified and analyzed, and a detailed department-based risk assessment has been prepared.