Yatay akış sistemlerinde sayısal veri analizi
Digital data analysis in lateral flow assays
- Tez No: 976776
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜL GÜREK, DOÇ. DR. SELMA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoloji, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer (KBRN) yapılı pek çok madde, toprak, hava ve su gibi çevresel ortamlara yayılarak dolaylı etkileşimlerle veya direkt olarak insan ve diğer canlılar üzerinde olumsuz etkiler sağlayarak hayati tehlike oluşturabilmektedir. KBRN ajanlarının ve sebep olduğu etkilerin tanısında, hastane veya donanımlı laboratuvarlar güvenle kullanılsa da, basit ve hızlı sistemler tercih edilmektedir. Yerinde tespitte var/yok şeklinde sonuç sağlanan sistemler ile tehdit miktarı belirlenememekte, bu durum ajanların risk değerlerinin belirlenmesinde ve uygulanacak tedavi şeklinde sorun oluşturabilmektedir. 2020 yılında dünyada yaşanan pandemi ile hızlı ve erken teşhisin önemi bir kez daha ortaya koyulmuş, buna paralel olarak hızlı test sistemlerinden ölçülebilir sonuçlar sağlanmasının önemi de artmıştır. Yatay Akış Testleri (YAT), yerinde tespit özelliği, kullanım kolaylığı, yüksek hassasiyetine ilaveten elde edilen görüntünün şiddetinden bir okuyucu yardımıyla miktar analizi yapılması bu sistemlerin tercih edilebilirliğini arttırmıştır. Tez çalışması kapsamında; özellikle içme sularında tehdit oluşturabilecek E. coli O157:H7 patojenine karşı, aynı projede geliştirilen YAT'tan elde edilen görsel verinin değerlendirilmesine yönelik sayısal veri analiz yöntemleri geliştirildi. YAT görüntüleri, yine aynı proje kapsamında geliştirilmiş olan Suda Mobil Biyolojik Ajan Tespit cihazı (SUMBAT) ve Bio-Rad ChemiDoc XRS+ ile analiz edildi. YAT bantlarında değişen optik özellikler, ImageJ programında SUMBAT cihazından elde edilen görüntülerin piksel analizleri ve ImageLab programında ChemiDoc cihazından alınan görüntülerin bant yoğunlukları analiz edildi. Her iki yöntemde Minimum Tespit Limitinin (LOD) sağlanması amacıyla ilerletilen çalışmada, göz ile tespit edilemeyen pozitif bantların şiddeti belirlendi. İlerleyen çalışmalarda SUMBAT cihazının sahada kullanımına yönelik algoritmanın tamamlanması ve yerinde kantitatif YAT sistemlerinin oluşturulması için bir altyapı oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
Chemical, Biological, Radiological, Nuclear (CBRN) substances or material can be life-threatening by spreading to environmental surroundings such as soil, air and water, by indirect interactions or by directly providing adverse effects on humans, and other living things. Although hospitals or equipped laboratories are used safely in the diagnosis of CBRN agents and their effects, simple and fast systems are generally preferred. With the systems providing Yes / No results in on-site detection, the amount of threat cannot be determined, and this may cause problems in determining the risk values of the agents and the treatment to be applied. With the pandemic in the world in 2020, the importance of rapid and early diagnosis has once again been demonstrated, and in parallel, the importance of providing measurable results from rapid test systems has increased. Lateral Flow Tests (LFA) are preferred systems because of their on-site detection feature, ease of use, high sensitivity and the amount of the obtained image with the help of a reader. Within the scope of thesis work: Numerical data analysis methods were developed for evaluating the visual data obtained from the LFA developed in the same project against E. coli O157: H7 pathogen, which may pose a threat especially in drinking water. Within the scope of the Project, developed against E. coli O157: H7, the LFA was created that detects and identifies this bacterium, and images varying according to the amount of E. coli O157: H7 in different concentrations were analyzed with Bio-Rad ChemiDoc XRS+ and SUMBAT, which was also developed within the scope of the same project. Changing optical properties in LFA bands, pixel analysis of images obtained from SUMBAT device in ImageJ program and band intensities of images taken from ChemiDoc device in ImageLab program were analyzed. In the study, which was carried out in order to achieve the minimum detection limit in both methods, positive bands that could not be detected by eye were determined. With this thesis, an infrastructure was created to complete the algorithm for the use of SUMBAT device in the field and to create quantitative LFA systems on site.