Boyun ağrılarında osteopati uygulamalarının etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of osteopathy applications on neck pain
- Tez No: 976775
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN BASKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Spesifik olmayan boyun ağrısı, günümüzde yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ve iş gücü kaybına neden olan yaygın bir kas-iskelet sistemi problemidir. Bu çalışmanın amacı, boyun ağrısı olan bireylerde osteopatik tedavi yaklaşımlarının etkinliğini değerlendirmektir. Çalışmaya, yaş ve cinsiyet açısından benzer nitelikte 40 birey dahil edilmiştir. Katılımcıların demografik verilerinde yaş, boy ve VKİ verilerinde anlamlı bir farklılık görülmemiştir.(P>0,05) Sadece vücut ağırlığında anlamlı farklılık görülmüştür. (P<0,05) Katılımcılar randomize olarak iki gruba ayrılmıştır: birinci gruba myofasyal gevşetme, tetik nokta tedavisi, kraniosakral osteopati, visseral osteopati, osteopatik manipülasyon ve harmonik hareket terapisi gibi osteopatik teknikler uygulanırken; ikinci gruba TENS, infraruj ve egzersiz programı içeren klasik fizik tedavi protokolü uygulanmıştır. Tüm katılımcılara haftada bir seans olmak üzere toplam dört seanslık uygulama yapılmıştır. Tedavi öncesi ve sonrası değerlendirmelerde Visüel Ağrı Skalası (VAS), Boyun Özürlülük İndeksi (NDI), SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği, kas kuvveti testleri ve eklem hareket açıklığı ölçümleri kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiş ve osteopatik tedavi grubunda, ağrı düzeyi (P<0,001), fonksiyonellik (P<0,001), yaşam kalitesi (P<0,005), kas kuvveti (P<0,005) ve hareket açıklığı (P<0,005) açısından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde iyileşmeler tespit edilmiştir. Bulgular, osteopatik yaklaşımların spesifik olmayan boyun ağrısının bütüncül yönetiminde etkili bir tedavi seçeneği olabileceğini ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, osteopatik uygulamaların klinik pratikte daha yaygın ve sistematik şekilde kullanılmasının, boyun ağrısı tedavisinde olumlu katkılar sağlayabileceği düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Non-specific neck pain is a common musculoskeletal problem that negatively affects quality of life and causes loss of workforce today. The aim of this study is to evaluate the effectiveness of osteopathic treatment approaches in individuals with neck pain. A total of 40 individuals with similar characteristics in terms of age and gender were included in the study. No significant difference was observed in the demographic data of the participants regarding age, height, and BMI (P>0.05). Only body weight showed a significant difference (P<0.05). The participants were randomly divided into two groups: the first group received osteopathic techniques such as myofascial release, trigger point therapy, craniosacral osteopathy, visceral osteopathy, osteopathic manipulation, and harmonic movement therapy; while the second group received a classical physiotherapy protocol including TENS, infrared, and an exercise program. All participants received a total of four sessions, one session per week. In the pre- and post-treatment evaluations, Visual Analog Scale (VAS), Neck Disability Index (NDI), SF-36 Quality of Life Scale, muscle strength tests, and range of motion measurements were used. The data obtained were analyzed with the SPSS program, and statistically significant improvements were detected in the osteopathic treatment group in terms of pain level (P<0.001), functionality (P<0.001), quality of life (P<0.005), muscle strength (P<0.005), and range of motion (P<0.005). The findings reveal that osteopathic approaches may be an effective treatment option in the holistic management of non-specific neck pain. In this direction, we think that the more widespread and systematic use of osteopathic applications in clinical practice may provide positive contributions to the treatment of neck pain.