How labour productivity in construction could be assessed through workstudy?
İnşaat endüstrisindeki çalışma verimliliği iş araştırması yoluyla nasıl değerlendirilir?
  1. Tez No: 97680
  2. Yazar: KÜRŞAD HACIHAMZAOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KIRHAN DADAŞBİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET İnşaat endüstrisi dünyadaki en büyük endüstri koludur ve buna bağlı olarakta performansındaki herhangi bir gelişme yapılan yatırımın daha büyük oranda geri dönmesini anlamına gelmektedir. Verimlilik inşaat endüstrisi performansının en yaygın ölçütüdür ve endüstrinin amacı da daha yüksek verimliliğe ulaşmak olmalıdır. Günümüzde, birçok inşaat projesi için, çalışma verimliliğinin arttırılması, maliyet artımları ve iş programlarındaki gecikmeler v.b. nedenlerle, bir zaruret halini almıştır. Bununla birlikte verimliliğinin arttırılması için, yapılan işin ortaya konan çalışmalardan önce ve sonra ölçüt olması açısından bazı standartlarla karşılaştırılması gerekmektedir. Verimliliği ölçmek ve gerekli önlemleri almak amacıyla kullanılabilecek birçok yöntem vardır. İş araştırması, en az maliyetli yöntemi bulmak, standard zamanların belirlenmek ve seçilen çalışma yöntemleri için gerekli eğitimin verilmesinde yardımcı olmak amacıyla kullanılan, iş sistemlerinin sistematik olarak incelenmesidir. İnşaat işi kendi karmaşık bünyesinde birçok sistemin birarada bulunması ve bu sistemlerin kendi içlerinde işçi, makina ve ekipman ihtiva etmesi sebebiyle akla gelen ilk soru: İnşaat endüstrisindeki çalışma verimliliği iş araştırması yoluyla nasıl değerlendirilir? olacaktır. Böyle bir değerlendirme iş araştırmasıyla yapılan verimlilik ölçümü olacaktır. İş Araştırmasının Kapsamı BS 3138 (1979) 'da İş Araştırması ; İnsan ve diğer malzeme kaynaklarının verimli kullanımını geliştirmek için işlerin sistematik olarak incelenmesi, olarak verilmiştir. İş araştırması iki kısma ayrılır metod araştırması ve iş ölçümü. Metod araştırması, işin yapıldığı veya yapılması önerilen yolların incelenmesi ile ilgilenen bir çok yöntemi kapsamaktadır. Amaçlan işin maliyetini azaltmak, işin daha kolay yapılmasını ve daha verimli olmasını sağlamaktır. İş ölçümü ise insan eforu için bir çok metod vasıtasıyla mihenk taşlan oluşturarak, kalifiye bir işçinin belirli şartlarda belirli bir işi yapabilmesi için IVgerekli olan zamanın ölçülmesidir. İş Ölçülmesi İş ölçülmesi BS 3138 (1979)'da ; Kalifiye işçinin bir işi belirlenmiş bir çalışma seviyesinde yapabilmesi gerekli zamanın oluşturulabilmesi tasarlanan tekniklerin uygulanmasıdır. Son yıllarda giderek artan şekilde kullanılan ve iş ölçümü tekniklerinin en kullanışlı olanı iş örneklemesidir. Çeşitli şekillerdeki iş örneklemeleri, metod ve maliyetlerdeki gelişmeleri etkileyen işin nasıl yapıldığı hakkında gölemleme yaparak bilgi toplanmasını sağlayan bir araçtır. İş Örneklemesi İş örneklemesi, aktivite örneklemesi olarakta bilinir, az sayıda fakat istatistik! olarak temsilci olabilecek örnekleri inceleyerek bir işlemin faal hal (ve dolayısıyla faal olmayan hal) durumunun ölçümlerini almak için istatistiki bazı teknikler kullanır. İş örneklemesi farklı durumlara uymak ve işin değişen hususları hakkında bir fikir vermek için bir çok değişik yaklaşımları kapsamaktadır. İki çeşit yaklaşım ileriki bölümlerde ele alınacaktır: 1- Saha oranlan 2- Verimlilik oranlan Saha Oranları Pratik kullanımda saha oranlan iş örnekleme tekniklerinin en basit olanıdır. Sahadaki gözlemlemler“çalışıyor”veya“çalışmıyor”,“faal”veya“faal değil”,“katılmış”veya“katılmamış”vb gibi ikiye bölümlendirme ile yapılır. Verimlilik Oranları Verimlilik oranlarının, daha önceki bölümde tartışılan iki bölümlendirmeli saha oranlarının ötesinde daha sonraki bir aşamayı içermektedir. Yapılan işin etkinliğini (üretim açısından) sınıflandırarak inşaat faaliyetlerindeki yetersizlikleri ortaya çıkarmak amacıyla planlı ve sistematik bir şekilde kullanılırlar. Bu şekilde varsayılan bir bölümlendirme etkili iş, katkıda bulurum iş ve etkisiz iş Vşeklinde yapılabilir. Çalışmadan Yararlanma Faktörleri iş örnekleme çalışmasının sonuçlarım kullanarak oluşturulabilir. Bir verimliliği sınıflandırma çalışması yapıldığı zaman katkıda bulunan işin hesaplamara katılması gerektiği ortaya çıkmakadır. ç.y.f= [(etkili iş) + 'Afkatkıda bulunan iş)] / toplam gözlemler Zaman Çalışması Zaman çalışması iş ölçümünün ana tekniğidir. Zamanın ve işin etkinliğinin oranının kaydedilmesi şeklindeki bilgi toplanmasını kapsamaktadır. Toplanan bilgilerin analizinin sonucu olarak belirli bir performans ile bir işi yapmak için gerekli standart zamanlar ve/veya standart üretim çıktıları bulunur. Genel olarak zaman çalışması inşaat işleri için standart zamanların elde edilmesinde en tatminkar yöntemdir. Böyle bir çalışmanın konusu tek bir işçi veya bir işçi grubu olabilir. Sentez ve Analitik Tahmin Sentez zaman çalışması sonucunda ortaya çıkan bir yöntemdir ve daha önceki çalışmalardan elde edilen element zamanlarım kullanarak yeni bir iş için zamanın bulunmasına imkan verir. Böylelikle yeni bileşik iş için performans seviyesi bilinecektir. Analitik tahmin sentez yöntemindeki gerekli olan bütün zamanların bilinmemesi halinde boşlukların doldurulmasını için kullanılır. Daha önce o iş için bir çalışma yapılmamasından dolayı standart zamanların bir veya birkaçının eksik olması durumunda, daha önceki benzer faaliyetlerin bilgilerinden bir tahmin yapılabilir. Metod Çalışması Metod çalışması BS 3138 (1979) da : Gelişmelerin sağlanabilmesi için, işlerin yapılış şeklinin sistematik olarak kaydedilmesi ve eleştirisel olarak incelenmesidir. Bu işin özü, bir düşünce şekli olması gereken, sistematik yaklaşımdır. Dünya çapında kullanılan esnek bir tekniktir. Bu işi yapanlar ve yazarlar sürecin adımlan hakkında değişik fikirlere sahiptirler fakat genel yaklaşım her seferinde aynıdır. Bu adımlar. VI1- İncelenecek işi seç 2- Problemi tanımla 3- Olayları kaydet 4- Kaydedilmiş olayları incele 5- Yeni veya düzeltilmiş bir metod geliştir 6- Yeni metodu uygula 7- Yeni metodu devam ettir ve sonuçlan kontrol et Süreç Haritaları Süreç haritaları inceleme altındaki bir metodun sıralı faliyetlerinin şekilsel olarak kaydedilmesini sağlar. Bu yolla metodun genel içeriğine görsel bir yardımcı ve gelişmeleri etkileyebilecek sağlam bir temel elde edilmiş olur. Süreç haritaları kaydedilecek sürecin detayına bağlı olarak çeşitli seviyelerde detaylandırılarak çizilebilir. Taslak süreç haritası genelde araştırmanın başlangıcında sürecin genel bir resminin elde edilmesinde kullanılabilir. Akış süreç haritası daha detaylı gösterimler için kullanılır ve taslak haritanın işlem adımlarından pekçoğu detaylandırılabilir. Süreç haritalarının üçüncü şekli ise iki taraftı süreç haritasıdır.. Bu harita işlemlerin, ilgili çalışanlarının hareketlerimde kaydederek, daha detaylı olarak ele alınmasını sağlamak için tasarlanmıştır. SUMMARY Construction is the largest industry in the world and correspondingly promises the greatest payback from an improvement in performance. Productivity is the most common measure of performance in the construction industry and the clear objective must be to achieve higher productivity. Today, for many construction projects, improving labour productivity is a necessity due to cost overruns, delayed schedules, etc. In order to improve productivity, however, one has to measure labour against some sort of standard before and after improvement measures have been introduced to reveal the corrective action. There are number of methods that could be utilised to measure productivity and to take necessary actions. Work study is the systematic study of work systems for the purposes of finding and standardising the least-cost vn
Özet (Çeviri)
1- İncelenecek işi seç 2- Problemi tanımla 3- Olayları kaydet 4- Kaydedilmiş olayları incele 5- Yeni veya düzeltilmiş bir metod geliştir 6- Yeni metodu uygula 7- Yeni metodu devam ettir ve sonuçlan kontrol et Süreç Haritaları Süreç haritaları inceleme altındaki bir metodun sıralı faliyetlerinin şekilsel olarak kaydedilmesini sağlar. Bu yolla metodun genel içeriğine görsel bir yardımcı ve gelişmeleri etkileyebilecek sağlam bir temel elde edilmiş olur. Süreç haritaları kaydedilecek sürecin detayına bağlı olarak çeşitli seviyelerde detaylandırılarak çizilebilir. Taslak süreç haritası genelde araştırmanın başlangıcında sürecin genel bir resminin elde edilmesinde kullanılabilir. Akış süreç haritası daha detaylı gösterimler için kullanılır ve taslak haritanın işlem adımlarından pekçoğu detaylandırılabilir. Süreç haritalarının üçüncü şekli ise iki taraftı süreç haritasıdır.. Bu harita işlemlerin, ilgili çalışanlarının hareketlerimde kaydederek, daha detaylı olarak ele alınmasını sağlamak için tasarlanmıştır. SUMMARY Construction is the largest industry in the world and correspondingly promises the greatest payback from an improvement in performance. Productivity is the most common measure of performance in the construction industry and the clear objective must be to achieve higher productivity. Today, for many construction projects, improving labour productivity is a necessity due to cost overruns, delayed schedules, etc. In order to improve productivity, however, one has to measure labour against some sort of standard before and after improvement measures have been introduced to reveal the corrective action. There are number of methods that could be utilised to measure productivity and to take necessary actions. Work study is the systematic study of work systems for the purposes of finding and standardising the least-cost vnmethod, determining standard times, and assisting in training in the preferred method. As construction process contains so many work systems in its complexity and these systems have crews (labour), machines and equipment within the their natures, following question is raised: How labour productivity in construction could be assessed through work study? The way of such an assessment is productivity measurement by the work study. The scope of work study Work study is defined in BS 3 138 (1979) as The systematic examination of activities in order to improve the effective use of human and other material resources. The natural division of work study falls between method study and work measurement. Method study encompasses a number of techniques that are concerned with the critical review of the ways in which work is done, or is proposed to be done. Its objectives are to reduce the cost of the work and to make it easier to carry out and to be more effective. Work measurement is concerned with the establishment, by a variety of methods, of yardsticks for human effort and, as such, involves the measurement of the time that is required to carry out a specific job under specified conditions on the basis that it is carried out by a qualified worker. Work measurement Work measurement is defined in BS 3138 (1979) as The application of techniques designed to establish the time for a qualified worker to carry out a task at a defined rate of working. One most useful group of techniques of work measurement which has found increasing use in recent years is that of work sampling. Work sampling in various forms is used as a means of collecting data by observation about how work is currently being carried out with a view to effecting improvements in methods and costs. Work sampling Work sampling, also known as activity sampling, employs techniques of vmstatistical analysis in order to take measurements of the state of activity (and hence also inactivity) of the study operation by examining small but statistically representative samples. Activity sampling encompasses a number of different approaches to suit different situations and to give an insight into differing aspects of work. Two variations to be covered in the subsequent sections are: 1. field ratings; 2. productivity ratings. Field ratings A field rating is the simplest of the activity sampling techniques in practical use. Field rating observations are made with a view to categorising them into two divisions, 'working' or 'not working', 'active' or 'inactive', 'in attendance' or 'absent', and so on. Productivity ratings Productivity ratings involve a further stage of sophistication beyond the two- division field ratings discussed in the previous section. They are used in a planned and systematic way in order to highlight inefficiencies in construction activities by classifying the effectiveness (in a production sense) of the work being carried out. One such division postulated is namely effective work, essential contributory work, and ineffective work. Labour utilisation factors can be established with the results of a work sampling study. Where a productivity rating study has been carried out there arises the question of the extent to which essential contributory work should be included in the calculations. /. u.f = [(effective work) + 1 74 (essential contributory)] / total observations Time study Time study is a principal technique of work measurement. It is concerned with data collection in the form of recording times and rates of working. As a result of analysing the data, calculations are made of the standard times and/orStandard production outputs for carrying out a specified job at defined levels of performance. Generally speaking, a time study will be the most satisfactory method of obtaining standard times for construction operations. The subject of a study may be an individual worker or a crew. Synthesis and Analytical Estimating Synthesis is a process that results from time studies and enables a time for a task to be built up from the element times of other studies collected previously. The level of performance for the new composite task will be known. Analytical estimating is used in order to fill gaps in the process of synthesis, where not all of the required syntheses are known or available. If the standard times of one or more of the elements in the new situation are not known because a study of that work has not previously been carried out, it may be necessary to make an estimate of the missing element times from previous data on similar activities. Method Study Method study is defined in BS 3138(1979) as: The systematic recording and critical examination of ways of doing things in order to make improvements. Its essence is in a systematic approach, which should become an attitude of mind. It is a flexible technique, which has universal application. Though practitioners and writers vary in the number of steps they assign to the process, the general approach is similar in each case. The steps are: 1. Select the work to be studied. 2. Identify the problem. 3. Record the facts. 4. Examine the recorded facts. 5. Develop an improved or new method. 6. Install the new method. 7. Maintain the new method and check the resultsProcess Charts Process charts provide diagrammatic means for recording the sequence of activi ties in an existing method under study. In this way it is possible to have a visual aid to the overall conception of the method and a sound basis on which to effect improvements. Process charts can be drawn at varying levels of detail, depending on the scope of the process to be recorded. An outline process chart may be used to record a broad and general picture of a process, often at the initiation of an investigation. A flow process chart is used to show greater detail. Many of the component operations of the outline chart can now be expanded. The third form of process chart is the two-handed process chart. This chart is designed to portray an even greater degree of detail in an operation, to the extent of recording the relative movements of each of an operative's hands. XI