Türkiye'de hazır giyim sektöründe tüketim öncesi atıkların sürdürülebilir tasarım yöntemleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of pre-consumer waste in the Turkish ready-to-wear sector through sustainable design methods
  1. Tez No: 976812
  2. Yazar: DİLARA TEMİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEV ÇIRPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de hazır giyim sektöründe ortaya çıkan tüketim öncesi atıkların sürdürülebilir tasarım yöntemleriyle nasıl değerlendirilebileceğini incelemektedir. Hızlı moda anlayışıyla artan üretim ve tüketim, çevresel sorunları ve atık miktarını artırmakta; bu durum sürdürülebilir moda, yavaş moda ve döngüsel ekonomi gibi alternatif yaklaşımları ön plana çıkarmaktadır. Çalışma, kavramsal bir çerçeve oluşturularak tekstil ve hazır giyim sektörünün gelişimi, hızlı modanın etkileri, atık türleri ve geri dönüşüm süreçleri ele alınmıştır. Literatür taramasına dayalı olarak, moda sektöründeki sürdürülebilirlik uygulamaları incelenmiş ve özellikle tasarımcı perspektifinden döngüsel üretim modelleri değerlendirilmiştir. Çalışmanın temel amacı, sürdürülebilir tasarım ilkelerinin tüketim öncesi tekstil atıklarının yönetiminde nasıl kullanılabileceğini ortaya koymaktır. Ayrıca Raşit Bağzıbağlı gibi yerli tasarımcıların sürdürülebilirlik yaklaşımlarına da yer verilmiştir. Tez bulguları, Türkiye'de tekstil atıklarının yeterince geri kazanılamadığını, sürdürülebilir tasarım ilkelerinin yaygınlaşmadığını ve yasal altyapının yetersiz olduğunu göstermektedir. Ancak tüketici bilincinin artması ve çevreci tasarım uygulamalarının benimsenmesiyle bu sorunların aşılabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma, sektöre sürdürülebilirlik odaklı stratejiler geliştirme konusunda katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines how pre-consumer waste generated in Turkey's ready-to-wear sector can be evaluated through sustainable design methods. The increasing production and consumption driven by fast fashion have intensified environmental problems and waste generation, bringing alternative approaches such as sustainable fashion, slow fashion, and the circular economy to the forefront. The research establishes a conceptual framework that explores the development of the textile and ready-to-wear sector, the effects of fast fashion, types of waste, and recycling processes. Based on a literature review, it analyzes sustainability practices in the fashion industry and particularly evaluates circular production models from a designer's perspective. The main aim is to demonstrate how sustainable design principles can be applied in managing pre-consumer textile waste. The study also highlights the sustainability approaches of local designers such as Raşit Bağzıbağlı. The findings reveal that textile waste in Turkey is insufficiently recovered, sustainable design principles are not widely adopted, and legal infrastructures remain inadequate. However, it is concluded that increasing consumer awareness and adopting eco-friendly design practices may help overcome these challenges. The study aims to contribute to the development of sustainability-oriented strategies in the sector.