İmar hukukunda yerel yönetimlerin ve merkezi yönetimin yetkileri ve arasındaki ilişkiler
Competences of local administrations and central administration in zoning law and their connections between them
  1. Tez No: 976813
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM KARABULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EGEMEN FALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
İdare hukukunun bir alt disiplini olarak değerlendirilen imar hukuku, kamu ve özel hukuk karakterini birlikte barındırmakla birlikte, sürekli değişen ve gelişen yapısıyla dikkat çekmektedir. Bu hukuk dalı; kanunlar, kararnameler, yönetmelikler ve diğer mevzuat düzenlemeleri çerçevesinde şekillenmekte, yargı içtihatlarıyla da dinamik bir yapıya kavuşmaktadır. Türkiye'de 2014 yılında yürürlüğe giren düzenleme ile büyükşehir belediyelerinin sayısının otuza çıkarılması sonucu yerel yönetimlerin yetki alanlarının yeniden tanımlanması ve 2017 anayasa değişikliği ile merkezi idare yapısında meydana gelen dönüşümler, imar hukukunun hem yerel yönetimlerle hem de merkezi idareyle olan ilişkilerinin yeniden ele alınmasını zorunlu kılmıştır. Bu tez çalışmasında, idare ve imar hukukuna ilişkin literatür taranarak; güncel yargı kararları ve mevzuat analizleri ışığında imar hukukunun temel kavramları ekseninde merkezi yönetim ile yerel yönetimler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Elde edilen bulgularla, imar hukuku alanına özgün ve akademik katkılar sunulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Zoning law, considered a sub-discipline of administrative law, embodies characteristics of both public and private law, while maintaining a dynamic and ever-evolving structure. This branch of law is shaped by a diverse set of legislative instruments, including statutes, decrees, and regulations, and is continually interpreted and enriched by judicial decisions. In Turkey, the 2014 legislative reform that increased the number of metropolitan municipalities to thirty resulted in a redefinition of local government powers. Additionally, the 2017 constitutional amendment, which brought significant changes to the central administrative structure, necessitated a renewed examination of the relationship between zoning law, local authorities, and the central government. In this thesis, academic literature on administrative and zoning law, along with relevant judicial rulings and legislative texts, have been analyzed to explore the interactions between central and local administrations within the framework of key zoning law concepts. The study aims to provide an original and scholarly contribution to the field of zoning law.