UİTP kapsamında Kocaeli Şehir Hastanesi referans merkeze sevk edilen ve yapılan klinik testler sonucu tanılanan bebeklerde risk faktörü varlığının araştırılması
Investigation of the presence of risk factors in infants diagnosed as a result of clinical tests conducted at the Kocaeli City Hospital , referred as a reference center under UITP
- Tez No: 976829
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ OSMAN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Odyoloji, Audiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Ülkemizde 2020 yılı itibariyle UİTP kapsamında t-ABR kullanılması zorunlu hale getirilmiştir ve doğum yapılan her hastanede ilk işitme tarama testi, bebek hastaneden taburcu olmadan ilk 72 saat içinde yapılmaktadır. İşitme kaybına yol açabilecek bazı genetik, idiopatik veya sonradan kazanılmış durumlar risk faktörleri olarak kabul edilir . Bu risk faktörlerine sahip ve işitme tarama testlerinden geçmiş bebeklerde bile zamanla ilerleyici veya geç başlangıçlı işitme kaybı gelişebilir . Her 1000 yenidoğandan 1-3'ünde işitme kaybı görülürken , risk faktörüne sahip bebeklerde bu oran %4-5'e yükselmektedir . Bu nedenle , işitme kaybı risk faktörlerinin bilinmesi ve bu bebeklerin yakından izlenmesi büyük önem taşır . Bu çalışma ile işitme tarama testlerinden kalıp Kocaeli Şehir Hastanesi Referans Merkezi'ne işitmesi tanılanmak üzere başvuran ve işitmesi 01 Ağustos 2023 - 07 Aralık 2024 tarihleri arasında tanılanan bebeklerdeki risk faktörleri üzerinde araştırma yapılması , normal işitme tanısı alanlar ile işitme kaybı tanısı alanlardaki risk faktörlerinin karşılaştırılmasının yapılması amaçlanmıştır . Geriye dönük yapılacak olan arşiv taramasında evrenin tamamına ulaşmak hedeflenmiş olup hastaların UİTP kayıtları ve işitme test sonuçları incelenmiştir . Verilerin istatistiksel analizinde ki kare testi kullanılmış olup p<0,05 anlamlı olarak kabul edilmiştir . Yapılan istatistiksel analizler sonucunda doğum kilosunun , doğum haftasının ve ailede işitme kaybı varlığının işitme tanısı üzerinde etkisi istatistiksel olarak anlamlı elde edilmiş ve literatür ile benzer sonuçlar elde edilmiştir (doğum kilosu p<0,014 , doğum haftası p<0,031 , ailede işitme kaybı p<0,009) .
Özet (Çeviri)
In our country , as of 2020 , the use of t-ABR has become mandatory within the scope of UITP , and the first hearing screening test in every hospital where birth is performed is performed within the first 72 hours before the baby is discharged from the hospital . Some genetic , idiopathic or acquired conditions that can lead to hearing loss are considered risk factors . Even babies who have these risk factors and have passed hearing screening tests may develop progressive or late-onset hearing loss over time . While hearing loss occurs in 1-3 of every 1000 newborns , this rate increases to 4-5% in babies with risk factors . Therefore , knowing the risk factors for hearing loss and monitoring these babies closely is of great importance . This study aimed to conduct research on the risk factors in babies who passed the hearing screening tests and applied to the Kocaeli City Hospital Reference Center to be diagnosed with hearing and whose hearing was diagnosed between 01 August 2023 and 07 December 2024 , and to compare the risk factors in those diagnosed with normal hearing and those diagnosed with hearing loss . In the retrospective archive search , it was aimed to reach the entire population and the patients UITP records and hearing test results were examined . The chi-square test was used in the statistical analysis of the data , and a p-value of <0.05 was considered statistically significant . As a result of the statistical analysis , the effect of birth weight , birth week and the presence of hearing loss in the family on the hearing diagnosis was found to be statistically significant and results similar to the literature were obtained (birth weight p<0.014 , birth week p<0.031 , family history of hearing loss p<0.009) .