Development of MMT olive oil encapsulated alginate films
MMt zeytinyağı kapsüllenmiş aljinat filmlerinin geliştirilmesi
- Tez No: 976833
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KAYGUSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, yara iyileşmesi ve cilt rejenerasyonu amacıyla yenilikçi alginat bazlı filmlerin geliştirilmesine odaklanmaktadır. Filmler, biyomedikal özelliklerini artırmak amacıyla montmorillonit (MMT) içinde enkapsüle edilmiş zeytinyağı ile zenginleştirilmiştir. Çalışmada, bu kompozit materyallerin hazırlanma yöntemleri, karakterizasyonu ve potansiyel uygulamaları sunulmuştur. Elde edilen sonuçlar, MMT ve zeytinyağı katkısının alginat filmlerin yapısal ve tedavi edici özelliklerini geliştirdiğini göstermekte olup, bu malzemeleri yara örtüsü olarak kullanım için umut verici hale getirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the development of innovative alginate-based films for wound healing and skin regeneration. The films were enriched with olive oil encapsulated in montmorillonite (MMT) to enhance their biomedical properties. The study presents the preparation methods, characterization, and potential applications of these composite materials. Results indicate that the incorporation of MMT and olive oil improved the structural and therapeutic properties of the alginate films, making them promising candidates for use in wound dressing applications.