Mobile Learning of English Speaking and Listening Skills via Smartphones
Akıllı Telefonlar Aracılığıyla İngilizce Konuşma ve Dinleme Becerilerinin Mobil Öğrenimi
  1. Tez No: 976945
  2. Yazar: YASİN GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. PAUL THOMPSON, PROF. DR. SUGANTHI JOHN, DR. CAROLINE TAGG
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The Unıversıty Of Bırmıngham
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tezi, bir grup Türk üniversite öğrencisinin genel İngilizce dinleme becerilerini, konuşma akıcılıklarını ve Türk öğrenciler için belirli sorunlu İngilizce seslerini (/ð/, /θ/ ve /ŋ/) geliştirmelerine yardımcı olan mobil öğretim uygulamalarını akıllı telefonların olanaklarını kullanarak geliştirmeyi ve uygulamayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, öğrencilerin konuşma ve dinleme becerilerini geliştirmek için özel olarak tasarlanmış SpeakingPal adlı bir mobil uygulama ve popüler bir anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp kullanılmıştır. Bu çalışma, sosyal yapılandırmacılık ve işbirlikçi öğrenmenin bazı ilkelerini kullanarak WhatsApp üzerinde öğretim uygulamaları tasarlamaktadır. Bu tez, tasarlanan WhatsApp öğretim uygulamalarından hangilerinin öğrenciler tarafından değer gördüğünü araştırmaktadır. Ayrıca SpeakingPal derslerinin ve WhatsApp öğretim uygulamalarının bu öğrenci grubunu nasıl etkilediğini ve belirli sorunlu seslerin öğretilmesinin bu öğrenciler üzerindeki etkilerini incelemektedir. Tezin bir diğer amacı, öğrencilerin İngilizce'nin mobil öğrenimine ve tezde mobil okuryazarlık olarak adlandırılan etkili mobil öğrenme için gerekli bir dizi beceriye ilişkin algılarının çalışma sonucunda nasıl değiştiğini incelemektir. Bu çalışma, WhatsApp üzerinden işbirlikçi öğretim uygulamaları yoluyla öğrencilerde duygusal, algısal ve performansla ilgili değişiklikler elde etmeyi hedeflemektedir. Öğrencilerin genel dinleme becerilerinin, konuşma akıcılıklarının ve telaffuzlarının, özellikle de hedeflenen sorunlu seslerin, mobil öğrenme yoluyla artan motivasyonları, özgüvenleri ve değişen İngilizce algıları nedeniyle gelişmesi beklenmektedir. Çalışmanın bu öğrencilerin konuşma akıcılığına ve sorunlu seslerin telaffuzuna olumlu katkı sağladığı gözlemlenmiştir. Ayrıca, öğrencilerin mobil İngilizce öğrenimine yönelik tutumlarının olumlu olmaya devam ettiği ve mobil öğrenimin etkin kullanımı için gerekli becerilerin de geliştiği söylenebilir. Çalışmanın sonunda, öğrenciler İngilizce konuşurken kendilerine daha fazla güvendiklerini ve daha az kaygı yaşadıklarını bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This PhD thesis aims to develop and implement mobile teaching interventions that help a group of Turkish university students improve their general English listening skills, speaking fluency and specific problematic English sounds (/ð/, /θ/ and /ŋ/) for Turkish learners by utilising the affordances of smartphones. In this direction, a mobile application called SpeakingPal, specifically designed to improve students' speaking and listening skills, and WhatsApp, a popular instant messaging application, were employed. This study designs teaching interventions on WhatsApp using some principles of social constructivism and collaborative learning. It investigates which designed WhatsApp teaching interventions are valued by the students. It also examines how SpeakingPal lessons and WhatsApp teaching interventions affect this group of students and the effects of teaching these problematic sounds separately on these students. Another aim is to examine how students' perceptions of mobile learning of English and a set of skills necessary for effective mobile learning, referred to as mobile literacy in the thesis, change as a result of the study. This study targets to achieve affective, perceptual and performance-related changes in students through collaborative teaching interventions on WhatsApp. Students' overall listening skills, speaking fluency and pronunciation, especially targeted problematic sounds, are expected to improve due to their improved motivation, self-confidence and changed perceptions of English through mobile learning. It was observed that the study contributed positively to these students' speaking fluency and pronunciation of problematic sounds. In addition, the students' attitudes towards mobile learning of English continued to be positive, and it can be argued that the skills necessary for the effective use of mobile learning also improved. At the end of the study, the students reported that they were more confident and experienced less anxiety while speaking English.